W PIGUŁCE

DLACZEGO WARTO ROZPOCZĄĆ WSPÓŁPRACĘ Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ ?

Anna Molin
01 wrzesień 2019

Mówią, że pierwszy dom stawia się dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dopiero dla siebie. Coś w tym jest, a bierze się to z błędów jakie popełniamy aby dany dom/ mieszkanie postawić czy wykończyć. Później ewentualne nasze pomyłki, nietrafione decyzje, zmiany mogą nas drogo kosztować albo wkurzać przez lata.

Architekt wnętrz to w dzisiejszych czasach nie luksus to raczej rozsądek. Wydajemy na nieruchomości nie małe pieniądze, często brane w kredycie, który spłacamy przez prawie całe życie to dlatego powinno nam zależeć aby zrobić wszystko co w naszej mocy aby wyeliminować  jakiekolwiek ryzyko błędów, czy za wysokich kosztów.

Na czym oszczędzimy zatrudniając architekta wnętrz?

Większość ma przeświadczenie, że architekt wnętrz to droga i czasami zbędna inwestycja. Co jest niezłym przekłamaniem, zważywszy na ilość czasu jaki poświęca na dany projekt i na wymierne korzyści dla Inwestorów.

Czy wiesz, że możesz zaoszczędzić więcej niż zapłacisz za wynagrodzenie architekta?

  • Odbiór kluczy od dewelopera -najbardziej kosztowny moment dający oszczędności 10-15 tyś

Najwięcej kosztownych zmian robimy kiedy nie zabierzemy się za zmiany we właściwym czasie tylko dopiero jak odbierzemy klucze od dewelopera L Deweloper ustala jakiś standard pomieszczeń, które powiela dla wszystkich sąsiadów. Ustala konkretne położenie ścian, elektryki czy hydrauliki, problem pojawia się gdy chcemy coś zmieniać gdy już jest wszystko gotowe. Koszty się rozmnażają chyba przez pączkowanie. Zmiana jednego punktu elektrycznego to koszt ok. 100 zł a zawsze jest ich za mało albo są w nie tym miejscu. A jeżeli zechcemy wyburzyć ścianę to już ceny raczej sięgają tysięcy …

Ale nawet wtedy jeszcze architekt wnętrz może pomyśleć jak dostosować lokal robiąc jak najmniej zmian i przy tym generować jak najmniej kosztów.

  • Kupujemy mieszkanie i nie czekamy, aż wszystko już powstanie – daje nam to oszczędności 2-3 tyś.

Mamy wtedy możliwość wprowadzenia jeszcze zmian lokatorskich, czyli przearanżowania pod swoje preferencje mieszkania. Z architektem jesteś wstanie w ergonomiczny sposób zaplanować ustawienie wszystkich sprzętów, elektryki czy instalacji wodno -kanalizacyjnej. Deweloper oczywiście policzy za dodatkowe zmiany, np. za dodanie nowych punktów świetlnych, czy dodanie jakieś ścianki ale są to koszty tak znikome w porównaniu z późniejszym kuciem, wyburzaniem i naprawianiem. Dlatego warto…

  • Możemy zniwelować koszty niektórych przeróbek mądrze wybierając mieszkanie przy zakupie.

Najwięcej zaoszczędzimy kiedy na etapie wyboru już pomyślimy o jakiś konsultacjach z architektem. Architekt często widzi więcej jest wstanie pokazać Ci plusy i minusy danego rozkładu mieszkania. Dzięki temu ułatwi też decyzje czy warto dane mieszkanie zakupić. Czasami dodatkowe 2m2 sprawi że będzie możliwość ustawienia w łazience zarówno wanny jak i prysznica, czy wydzielenia dodatkowego pokoju czy to pod sypialnię czy dla kolejnego dziecka.

  • Korzyści rabatowe

Często architekci wnętrz mają dodatkowe rabaty i lepsze ceny współpracując z danymi producentami, którymi się mogą z Wami podzielić. Mogą być to rabaty od kilku do nawet kilkudziesięciu %.

Koszt czasu który jest niewymierny?

Jest to kwestia ciężka do oszacowania. Mówią że czas to pieniądz. Co byłbyś wstanie zrobić w tym czasie? Poświecić czas rodzinie, spotkać się z przyjaciółmi dla których coraz częściej nie masz czasu, a może rozwinąć coś w sferze zawodowej, zarobić więcej,  czy poświęcić ten czas na swoje hobby, może w końcu odpocząć …. Zatrudniając architekta wnętrz takie rzeczy jak zaplanowanie wszystkich funkcji, pomieszczeń, rozkładów, elektryki, hydrauliki, ścianek, materiałów, wizualnego wyglądu, przygotowanie wytycznych dla stolarza, glazurnika, czy ekipy wykończeniowej oraz stworzenie dokumentacji, kosztorysu czy listy sklepów pod zamówienia …. zostaje zdjęte z głowy.

 

Kiedy pomyśleć o zatrudnieniu architekta wnętrz?

Odpowiedź jest może absurdalna, ale jak tylko pomyślisz o własnym mieszkaniu czy budowie domu. Architekt wnętrz od samego początku możne ustrzec Was przed popełnieniem jakiś błędów czy późniejszych kosztownych poprawek. Koszt rośnie w czasie, wszelkie zmiany są droższe wraz z  zaawansowaniem budowy. Często wtedy trzeba coś niestety  zburzyć aby zrobić na nowo. Jeżeli marzycie o własnym lokum szytym na miarę to warto dobrze to zaplanować. A architekta wnętrz potraktować nie jako zbędny wydatek tylko jako formę oszczędzania w celu lepszego zaplanowania własnego M.

SPODOBAŁ CIĘ NASZ PROJEKT? 

Udostępnij go znajomym :)

Podobne artykuły:

10 kroków- jak wybrać oświetlenie do sypialni

Jak oszczędzać z architektem wnętrz

Jak dobrze zaplanować kuchnię?