poRADY
Co na podłogę? cz. 2
Anna Molin
9 lutego 2021
Po drewnie przyszedł czas na dwa kolejne rozwiązania podłogowe: panele winylowe oraz gres. Co ciekawe, oba z nich mogą drewno imitować, ale nie tylko drewno – i panele, i gres mają o wiele więcej do zaproponowania. Ciekawi? To zaczynamy 🙂
PANELE WINYLOWE
Wykonane z polichlorku winylu, czyli z dobrze znanego PCV, z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Niektórym mogą się kojarzyć z PRL-owskim gumolitem, jednak nowoczesne panele winylowe nie mają z nim za wiele wspólnego. Mają one grubości ok. 4.5 mm i posiadają łączenia ułatwiające montaż, dlatego można je zarówno kleić do podłoża, jak i układać „pływająco” (bez użycia kleju). Mogą być wykonane w całości z winylu lub składać się z warstwy winylowej oraz z podkładu z płyty HDF/korkowego. Tak samo, jak panele laminowane, mają swoją klasę ścieralności, która jest numerowana – im wyższy numer, tym grubsza powierzchnia zewnętrzna, co oczywiście przekłada się na większą wytrzymałość podłogi. Mogą imitować dowolny „materiał” lub cieszyć oko wzorem. Najważniejsze sprawy techniczne są już za nami, więc płynnie przechodzimy do ich zalet i wad.
ZALETY
Lista zalet wydaje się nie mieć końca. Naprawdę 🙂 ! Przede wszystkim winyl jest tworzywem wytrzymałym i elastycznym, dzięki czemu jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż podłoga drewniana czy panele laminowane. Jednocześnie jest dość miękki i cichy (idealne rozwiązanie do pokoju dziecięcego, czyż nie?). Ponadto, jest łatwy do utrzymania w czystości (antystatyczna powłoka nie przyciąga kurzu) – może być czyszczony środkami przeznaczonymi do użytku domowego. Nie wymaga on także specjalnej konserwacji. Panele winylowe są wodoodporne, dlatego mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu, również w łazience i w kuchni, ale muszą zostać odpowiednio zabezpieczone (więcej o tym w „wadach”). Winyl może imitować dowolny materiał, np. drewno lub kamień, dostępne są również panele we wzory. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się przy szybkiej metamorfozie wnętrza – są one na tyle cienkie, że zazwyczaj można je bez problemu położyć na starą podłogę i na tyle „grube”, że nie będzie się ona pod nimi odznaczać. Panele winylowe mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe. Warto zaznaczyć, że nie są szkodliwe i mogą być stosowane przez alergików i astmatyków. Z tych wszystkich względów coraz więcej inwestorów sięga po nie nie tylko z myślą o mieszkaniach na wynajem, ale również wykańczając własne cztery kąty.
WADY
Ułożenie podłogi winylowej do najłatwiejszych nie należy – powierzchnia pod winyl musi być odpowiednio przygotowana i gładka, a klej należy rozprowadzić perfekcyjnie równo, by nie powodował nierówności, które mogą być wyczuwalne lub nawet widoczne. Winyl jest na tyle cienki, że może wystąpić problem z wyrównaniem poziomów podłogi i nie zawsze da się ukryć jej niedoskonałości. Jednym zdaniem – o ułożenie takiej podłogi najlepiej poprosić profesjonalistę. Winyl jest materiałem wodoodpornym, ale jego łączenia już takie nie są, dlatego jeśli chcecie go zastosować w wilgotnych pomieszczeniach (np. w łazience), trzeba go odpowiednio zabezpieczyć.
KOSZT: panele winylowe dobrej jakości to koszt ok. 100 zł/m2
Wybór solidnej podłogi to podstawa - z tą decyzją zostajemy na długie lata
i nie jest tak łatwo ją zmienić!
GRES
Płytki gresowe to rodzaj płytek ceramicznych wykonanych z drobno zmielonego kwarcu, kaolinu, skalenia, gliny i barwników mineralnych. Są one mieszane w różnych proporcjach, co przekłada się na właściwości i wygląd gresu. Płytki są prasowane pod wysokim ciśnieniem i wypalane w temperaturze ok. 1200oC, dzięki czemu cechują się wyjątkową twardością. Istnieje kilka rodzajów gresu, które różnią się między sobą właściwościami. Gres techniczny o lekko chropowatej strukturze jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia, a tym samym idealny na taras/balkon, a także na klatki schodowe/do garażu. Gres porcelanowy charakteryzuje się wysokim stopniem sprasowania, dzięki czemu cechuje go niska nasiąkliwość i mała porowatość, jest niezwykle estetyczny oraz wytrzymały na uszkodzenia/zabrudzenia, więc można go zastosować w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. Gres polerowany z wyszlifowaną i wypolerowaną powierzchnią (pozbawioną warstwy ochronnej) jest z jednej strony elegancki, z drugiej śliski i najbardziej podatny na uszkodzenia oraz zabrudzenia (wymaga impregnacji). Gres szkliwiony to gres z nałożoną warstwą szkliwa, które pełni funkcję ochronną i estetyczną, ponieważ nadaje płytkom elegancki połysk. Charakteryzuje się znikomą absorbcją wody i niską podatnością na zabrudzenia, nie wymaga impregnacji i nie jest tak śliski jak polerowany.
wszystkie zdjęcia Pinterest
ZALETY
Zalety gresu zależą od jego rodzaju, ale kilka cech można uogólnić. Sposób produkcji sprawia, że gres jest twardym i wytrzymałym materiałem, odpornym na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne (np. zarysowania, pęknięcia), dzięki temu sprawdzi się w miejscach bardziej wymagających, np. w kuchni oraz na powierzchni intensywnie użytkowanej, np. w korytarzu. Płytki gresowe cechują się bardzo niską nasiąkliwością (0,05-0,5%, nasiąkliwość glazury to ok. 3%), co oznacza, że woda, a tym samym zabrudzenia, nie wnikają w płytkę, dzięki czemu jest ona łatwa do utrzymania w czystości i idealna do pomieszczeń, gdzie panuje wyższa wilgotność, np. do łazienki. Na gresie bardzo rzadko pojawia się pleśń oraz grzyb. Gres występuje w szerokiej palecie kolorystycznej i strukturalnej – może imitować wiele materiałów, np. beton, drewno czy kamień. Jest on także mrozoodporny, dzięki czemu możemy go zastosować także na zewnątrz, stwarzając spójną przestrzeń w mieszkaniu i wokół niego (np. na tarasie). Gres drewnopodobny świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych, które wymagałyby zastosowania wyłącznie drogich gatunków drewna egzotycznego.
WADY
Wady gresu zależą od jego rodzaju. Gres techniczny nie jest atrakcyjny estetycznie (chyba, że mówimy o surowych, industrialnych wnętrzach). Wadą gresu polerowanego jest jego śliska powierzchnia, która stwarza ryzyko poślizgnięcia się, a proces polerowania otwiera jego mikroopory, dlatego jest on bardziej podatny za zabrudzenia i wymaga impregnacji, która przedłuża trwałość płytki i ułatwia utrzymanie jej w czystości. Gres szkliwiony ze względu na swoją górną powłokę (szkliwo) nie jest tak odporny na uszkodzenia mechaniczne, jak np. gres porcelanowy. Dodatkowo, wyjątkowa twardość gresu, sprawia, że jego cięcie czy wiercenie wymagają doświadczenia i posiadania specjalistycznego sprzętu.
KOSZT: koszt gresu technicznego to ok. 30 zł m2, pozostałe rodzaje gresu można kupić od ok. 100 zł m2
Jak widzicie „podłoga” to temat rzeka, dlatego…. to jeszcze nie koniec – za tydzień zapraszam Was na część trzecią 🙂
#panelewinylowe #winyl #winylnapodlodze #gres #gresnapodlodze #plytkigresowe
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
Lastryko HIT czy KIT?
Ściana w roli głównej cz1
Ściana w roli głównej cz2