diabeł tkwi w SZCZEGÓŁACH
Ściana w roli głównej cz. 2
Anna Molin
15 grudnia 2020
Mam nadzieję, że część pierwsza wpisu ze ścianą w roli głównej rzuciła nowe światło na możliwości aranżacyjne, jakie ściana daje nam w każdym stylu wnętrzarskim oraz na jej potencjał w stworzeniu efektu WOW. Mam też nadzieję, że pozostawiła lekki niedosyt i z niecierpliwością czekaliście na część drugą, by dowiedzieć się, co jeszcze na ścianie może się znaleźć! Bez zbędnego rozpisywania się przechodzę do rzeczy, zaczynając od prawdziwego hitu aranżacyjnego – od deskowania 🙂
DESKOWANIE
Nie tylko trendy modowe zataczają koło, by powrócić do nas w nowocześniejszym wydaniu. Tak samo dzieje się w przypadku trendów wnętrzarskich, które po okresach dużej popularności znikają na jakiś czas, tylko po to, by powrócić w jeszcze lepszym wydaniu. I tak właśnie stało się z drewnem! Do niedawna kojarzone wyłącznie z boazerią (absolutny must have PRL-u), coraz częściej i śmielej pojawia się na ścianach. Jednak w obecnych aranżacjach niczym nie przypomina wąskich desek w miodowym kolorze. Teraz drewno pojawia się na ścianie w formie zdecydowanie szerszych desek, znacznie częściej układanych w poziomie niż w pionie. I oczywiście możecie zapomnieć o lakierowaniu, teraz drewno jest olejowane lub bejcowane, co nadaje mu zdecydowanie szlachetniejszy charakter. Olbrzymią zaletą drewna jest to, że świetnie sprawdzi się w absolutnie każdym wnętrzu – od skandynawskiego, po nowoczesne i industrialne, aż po rustykalne. Dlaczego? Bo drewniane deski można znaleźć w każdym stylu i w wielu kolorach, m.in.: naturalne, postarzane, szczotkowane, bielone, z podkreślonym usłojeniem. Wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie.
RYFLOWANE PANELE ŚCIENNE
Omawiając ściany w drewnie nie można pominąć jednego z najpopularniejszych obecnie drewnianych elementów dekoracyjnych – mam tu na myśli ryflowane panele ścienne. Pewnie niektórym z Was ta nazwa nic nie mówi, więc szybko wyjaśniam – są to wąskie drewniane listwy umocowane na ścianie pionowo w niewielkich, równych odstępach. Warto zaznaczyć, że takie panele rzadko kiedy zajmują całą ścianę – zazwyczaj są traktowane jako element dekoracyjny, który zajmuje wyłącznie jej część lub płynnie przechodzi ze ściany na sufit. Takie panele świetnie łączą się z betonem architektonicznym, z farbą strukturalną, a nawet z tapetą. Jednakże, równie dobrze można położyć je na ścianie pomalowanej wyłącznie farbą. Jak widzicie, czasem najprostsze rozwiązania, robią największe wrażenie.
TAPICEROWANIE
Eleganckie, tapicerowane zagłówki tak szybko skradły Wasze serca i tak łatwo zadomowiły się w Waszych sypialniach (szczególnie tych w stylu glamour, art deco oraz nowojorskich), że dziś postanowiłam zachęcić Was do pójścia o krok dalej w temacie tapicerowania. Co powiecie na to, by piękno tapicerowanego zagłówka przenieść na całą ścianę (lub na większą jej część)? Moim zdaniem nie ma łatwiejszego sposobu na niezwykle elegancką, a jednocześnie niesamowicie przytulną sypialnię! Niech Was nie zwiedzie pozornie skomplikowana konstrukcja – panele tapicerowane są tak naprawdę łatwe w montażu. Najczęściej wykonane są z płyty MDF, wypełnienia z gąbki oraz tkaniny obiciowej, a do ściany montuje się je na specjalny klej. A jeżeli chodzi o kształt tapicerowania, to macie do wyboru dwie opcje. Możecie stworzyć swoją własną kompozycję z gotowych modułów dostępnych w sklepach sieciowych lub zwrócić się do profesjonalnej firmy tapicerskiej. Takie firmy wykonują tapicerowania na zamówienie, co oznacza, że tu możecie zaprojektować ścianę Waszych marzeń, puszczając wodze wyobraźni
ŚCIANA W ROLI GŁÓWNEJ
PANELE 3D
Mówi się, że ostatni będą pierwszymi i ja czuję, że tak też może stać się z moją ostatnią propozycją! Sprawdzi się ona przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych. Jednak dzięki olbrzymiemu wyborowi wzorów i form także właściciele wnętrz klasycznych oraz industrialnych mogą znaleźć coś dla siebie. Mowa o panelach 3D, czyli o pojedynczych elementach ozdobnych wykonanych z różnych materiałów (np. drewno, beton, gips czy pianka poliuretanowa), które układa się na ścianie, jak puzzle. Takimi panelami można zaaranżować zarówno kawałek ściany, jak i całą jej powierzchnię w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Prosty sposób montażu sprawia, że idealnie sprawdzą się one nie tylko podczas aranżacji mieszkania w stanie deweloperskim, ale także podczas szybkiej i budżetowej metamorfozy zamieszkanego wnętrza.
WIZYTÓWKA MIESZKANIA
Na zakończenie chciałabym Wam przypomnieć, że ściany, są nie tylko w pokoju dziennym, sypialni czy jadalni – są również w przedpokoju 😉 I o nie również należy zadbać, wszak przedpokój to wizytówka naszego mieszkania – jest jak przystawka przed daniem głównym lub trailer najnowszego serialu! Na ścianach w przedpokoju możecie położyć wszystko to, co omawiałam w obydwu częściach, a nawet połączyć dwa elementy. Tapicerowanie, tapeta, a może cegła z dodatkiem drewnianych paneli ryflowanych? Czemu nie! Decyzja należy tylko do Was.
wszystkie zdj. Pinterest
#scianadekoracyjna #drewnonascianie #paneleryflowane #panele3d #scianatapicerowana
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:

Styl Nowojorski

Styl Boho

Styl Hampton