styLOVE
Styl Japoński
Anna Molin
20 października 2020
STYL JAPOŃSKI – ORIENTALNA PROSTOTA
Konnichiwa! Czyli dziś zapraszam Was w podróż do Japonii, która słynie nie tylko z sushi, ale także z jednego z najbardziej unikalnych styli wnętrzarskich. Tak naprawdę styl japoński to znacznie więcej niż wyłącznie sposób aranżacji przestrzeni. To wnętrza przesiąknięte buddyjską filozofią zen, z której wypływa prostota, minimalizm, równowaga oraz wszechobecne zamiłowanie do natury. To także przemyślane rozmieszczenie pomieszczeń oraz elementów wyposażenia, które zapewnia korzystny przepływ światła oraz powietrza. To wnętrza, które „generują” pozytywną energię, tak potrzebną do życia w poczuciu szczęścia oraz harmonii. Tu nie ma miejsca na przypadek – tu każdy szczegół jest starannie przemyślany i znajduje się w idealnym dla siebie miejscu, prowadząc do życiowej równowagi mieszkańców.
NIEDUŻY METRAŻ, WIELKIE MOŻLIWOŚCI
Ze względu na dużą gęstość zaludnienia Japończycy musieli nauczyć się aranżować swoją przestrzeń życiową na stosunkowo niewielkim metrażu. I to właśnie ta „niedogodność” w największym stopniu wpłynęła na unikalny charakter japońskich mieszkań. Jak nikt inni, przekuli wadę w olbrzymią zaletę. Dla Japończyków niezwykle ważne jest naturalne światło, dlatego jeśli to tylko możliwe stawiają na duże okna, które zapewniają do niego nieograniczony dostęp. Jednocześnie „otwierają” one przestrzeń na ogród, sprawiając wrażenie, że stapia się on w jedną harmonijną całość z wnętrzem. Tak charakterystyczne dla tej konwencji przesuwane drzwi oraz parawany nie tylko wydzielają przestrzeń w zależności od potrzeb mieszkańców, ale przede wszystkim nie ograniczają przepływu światła, a tym samym energii. Drzwi przesuwne oraz parawany można z powodzeniem zastosować w naszych polskich realiach, gdzie wielu z nas również aranżuje przestrzeń na niewielkim metrażu. Ja z chęcią zaprojektowałabym piękną sypialnię w ciągu dnia otwartą na przestrzeń wypoczynkową, a nocą zapewniającą intymność za przesuwanymi drzwiami. Tylko pomyślcie, ile przestrzeni i światła wygenerowałoby takie rozwiązanie w niewielkim, 2-pokojowym mieszkaniu!
JAPOŃSKIE MEBLE – PODWÓJNE ZASKOCZENIE
Zarówno pod względem formy, jak i aranżacji w pomieszczeniu meble w stylu japońskim mogą być dla nas, Europejczyków, prawdziwym zaskoczeniem. Po pierwsze, meble charakterystyczne dla tej konwencji są bardzo nisko osadzone. Wszystkie, bez wyjątków – nawet ławy, przy których pije się herbatę czy spożywa posiłki. W tradycyjnym japońskim mieszkaniu nie znajdziecie wysokiego stołu jadalnianego, nie mówiąc już o krzesłach – zamiast nich Japończycy siedzą na wygodnych poduchach. Po drugie, meble znajdują się w centralnym punkcie pomieszczenia – zupełnie odwrotnie niż w europejskich domach, gdzie zazwyczaj w centralnym punkcie wnętrza znajduje się wolna przestrzeń. Pomimo tych różnic i naszym mieszkaniom można nadać orientalny charakter. Wystarczy wybrać możliwie niskie wypoczynki, krzesła, fotele i stoliki kawowe i ustawić je jak najbliżej centralnego punktu pomieszczenia. Japoński styl najłatwiej odwzorować w sypialni, gdzie materac można położyć bezpośrednio na kawałku drewna lub na bardzo niskiej ramie. A pościel? Klasyczna, minimalistyczna bez tysiąca dekoracyjnych poduch czy narzut. Ale to nie szkodzi – minimalizm też może być przytulny.
Z MIŁOŚCI DO NATURALNOŚCI
W japońskich mieszkaniach umiłowanie natury widoczne jest na każdym kroku. Zaczynając od kolorystyki – jest ona oparta głównie na kolorach ziemi, tak więc najczęściej zobaczymy beże, brązy i szarości, pojawiają się również zestawienia biel-czerń oraz barwy ognia (czerwień lub pomarańcz). Jeśli chodzi o materiały, to królują te pochodzenia naturalnego, przede wszystkim drewno i bambus. Zobaczymy je zarówno na podłodze, w meblach, roletach oraz na ścianach czy przepierzeniach, które pełnią funkcję wydzielania przestrzeni, jednocześnie nie blokują naturalnego przepływu światła dziennego. Japońską kolorystykę i wybór materiałów najłatwiej przełożyć na nasze europejskie warunki. Wybierając drewno, warto postawić na gatunki bardziej „orientalne”: czerwoną sosnę, klon, mahoń czy palisander. W połączeniu ze stonowaną kolorystyką i nisko osadzonymi meblami stworzą orientalny klimat nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku.
STYL JAPOŃSKI – ORIENTALNA PROSTOTA
MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ
W stylu japońskim nie zobaczycie zbyt wielu elementów dekoracyjnych – nie ma tu miejsca dla galerii plakatów, bibelotów, zbyt wielu tekstyliów. Tu rządzi totalny minimalizm, a funkcję dekoracyjną pełnią przede wszystkim starannie dobrane elementy wyposażenia, takie jak meble oraz lampy oświetleniowe. Idealnym uzupełnieniem takiego wnętrza będzie jeden wyrazisty element np. w postaci obrazu (może to być sztuka nowoczesna, ale także odniesienie do japońskiej kultury) oraz rośliny, a dokładniej mówiąc – roślina. Najlepiej jedna (góra dwie) pokaźnych rozmiarów, formą przypominająca drzewo, ustawiona na podłodze. Trzeba tu zaznaczyć, że w stylu japońskim rośliny pełnią funkcję symbolu – reprezentują bliskość z naturą i podziw człowieka dla naturalnego piękna. Dlatego wymagają odpowiedniej ekspozycji w prominentnym miejscu oraz eleganckiej donicy. Wybierając rośliny sięgajcie po bambusy, orchidee, fikusy czy drzewka bonsai. Choć styl japoński kocha rośliny, to nie jest to miejsce na roślinną dżunglę, jest ona zarezerwowana dla stylu boho i retro 😉 Tu zamiast na ilość, stawiamy na jakość i estetykę.
wszystkie zdj. Pinterest
By wiernie odwzorować styl japoński zazwyczaj trzeba postawić na generalny remont i zupełnie nową aranżację wnętrz, dlatego jest to świetne rozwiązanie dla osób, które budują dom lub odbierają mieszkanie w stanie deweloperskim. Wtedy bez przeszkód i dodatkowej pracy można spełnić wnętrzarskie marzenia. Ale… by w mieszkaniu osiągnąć orientalny charakter oraz japońską równowagę wcale nie trzeba burzyć ścian! Wystarczy odpowiedni dobór kolorystyki, materiałów i mebli oraz właściwa aranżacja. Nie wiecie, jak osiągnąć taki efekt w Waszym mieszkaniu lub domu? Nic nie szkodzi – od tego macie mnie! A ja mam głowę pełną ciekawych pomysłów, jak sprawić, by każde przekroczenie progu Waszego mieszkania zabierało Was w podróż do najdalszego zakątka naszej planety!
#styljaponski #stylewewnętrzach #projektowaniewnętrz #japonski #style
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
Styl Nowojorski
Styl Boho
Styl Hampton