styLOVE

Styl Hampton

Anna Molin
22 listopad 2019

zdj. Pinterest

Styl Hampton skąd pochodzi?

Hampton to miasto na wschodnim  krańcu Long Island, dwie godziny od Nowego Yorku. Jest to nadmorska, malownicza i willowa miejscowość, która słynie z piaszczystych plaż oraz luksusu, który nie epatuje wszem i wobec. Wnętrza w tym stylu bardzo nawiązują do tych piaszczystych i nadmorskich pejzaży, dlatego dominują tu odcienie piasku, błękit wody, czy przytłumione brązy nawiązujące do drewna, które zostało opłukane solą morską nie raz. Wszem obecne są tu  również naturalne materiały jak drewno, len, wiklina czy kamień. Nie można zapomnieć też o tej przestrzeni ...

zdj. Pinterest

To teraz do rzeczy. Wyodrębnijmy główne cechy stylu hampton:

Pastelowo

Kolory są pastelowe, rozbielone, zgaszone, delikatne i jasne. Gdybyśmy chcieli zamieszać taki kolor nie znając nazwy, czy jego numeru to najprościej dodać do bazowego koloru sporo białego i odrobinę szarości :-) Często do tych neutralnych barw używa się w formie kontrastu wyraźniejszego koloru, ale raczej koloru który skojarzy się z morzem np. granat, turkus, koral, szmaragd lub grafit.

zdj. Pinterest

Wygodnie

Hamptons to nie muzeum tu się mieszka!  Dlatego najważniejsze elementy wystroju powinny być wygodne w użytkowaniu, nieważne czy ten styl będzie użyty w formie bardziej luksusowej czy formie codziennej i przytulnej. W tym stylu często zobaczymy wygodne i obszerne wypoczynki, miękkie pledy i dużą ilość puszystych poduszek.

zdj. Pinterest

Naturalnie

Ponieważ ten styl nawiązuje do natury, wiec naturalne jest, że we wnętrzu są elementy naturalne ;-) Czyli co? Np. drewno (dużo drewna) - wybielonego, poszarzałego ale drewna, wiklina, len, elementy nadmorskie (muszle, koralowce itp), kwiaty w formie dekoracji do w wazonie czy trawy.

zdj. Pinterest

Hamptons to nie muzeum tu się mieszka,

dlatego wygoda i przestrzeń przede wszystkim.

Przestrzennie

Tak nam kojarzy się plaża i morze z widokiem aż po horyzont i niekończącą się plażą ... I to chcemy przenieść do tych wnętrz. Super jak mamy wnętrze które nam w tym pomaga z wysokimi sufitami i dużymi przeszkleniami, które pokazują nam zewnętrze jeszcze aż po horyzont.   Niestety nie każdy może pozwolić sobie na takie wnętrza. To jak sobie poradzić? Aby aranżacja była przejrzysta najlepiej użyć dużych elementów dekoracyjnych jak duży wazon czy latarenka zamiast małych drobiazgów. Warto skupić się na jasnych barwach i darować sobie mocniejsze kontrasty.

zdj. Pinterest

Wariacje na temat Hamptons

Coraz częściej styl ten występuje w bardziej luksusowej postaci, gdzie używamy trochę naleciałości ze stylu nowojorskiego ( o tym może przy innej okazji). Mamy wtedy więcej sztukaterii i więcej luksusowych dodatków.

Ciekawym zjawiskiem jest również eksperyment projektantów nad tym stylem, który głownie popularny jest w Australii i znany jest jako new lub modern hamptons. Ten styl cechuje się większą nowoczesnością i rozszerzeniem palety kolorów. Już nie tylko dozwolone są biele, beże i odcienie niebieskiego, ale również ciemniejsze kolory brązu, bardziej czekoladowe, musztardowe, złote czy lawendowe. Często ten styl uzupełniany jest o elementy art deco, które nawiązują do wzorów geometrycznych używanych w dodatkach.

zdj. Pinterest

Ciekawa jestem ile z Was kocha takie wnętrza? A komu jednak jest bliższa dobrze nam znana skandynawska nuta ;-) 

SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ? 

Udostępnij go znajomym :)

Podobne artykuły:

10 kroków- jak wybrać oświetlenie do sypialni

Jak oszczędzać z architektem wnętrz

Styl Nowojorski