PORADY
Miedź czy nie miedź? Oto jest pytanie 😉
Anna Molin
02 marzec 2020
zdj. Pinterest
Mieć miedź
Obserwujemy coraz większy apetyt na miedź. Już nie tylko w drobnych dodatkach ale również w odważnych zestawieniach mebli kuchennych w kolorze miedzi... Ponieważ kuchnia to serce domu i do jej zaprojektowania przywiązujemy dużą uwagę, dlatego chciałabym skupić się na miedzi właśnie w tym pomieszczeniu.
Miedź wkradła się już do wnętrz kilka lat temu. Jednak na początku jedynie w drobnych dodatkach i elementach dekoracyjnych. Obecnie możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie tym materiałem jak i jej pochodnymi, ale o tym może przy innej okazji.
Zaletą miedzi jest bez wątpienia jej barwa, która pasuje niemal do wszystkiego. Zarówno do wnętrz nowoczesnych, industrialnych czy bardziej klasycznych. Wpasuje się we wnętrza z duża ilością drewna jaki i czerni ale również wnętrz z dużą ilością bieli czy pastelowych odcieni.
Dlaczego tak pokochaliśmy miedź?
Może dlatego, że jej elegancki metaliczny kolor zarówno wygląda świetnie w wersji matowej jak i błyszczącej. Dodaje wnętrzom charakteru i blasku ale nie powoduje, że wnętrze staje się pretensjonalne jak to może stać się w przypadku przeholowania np. ze złotymi dodatkami 🙂
zdj. Pinterest
Różne odcienie miedzi
Miedź może mieć różne 'twarze'. Zarówno znajdziemy tu kolory popadające w brązy, odcienie pomarańczowe, przez bardziej rdzawe czy delikatnie różowe.
Bardziej odważnym przypadną pewnie odcienie imitujące rdze, bardziej zaśniedziała wersja miedzi czy corten. Miedź jest na tyle wdzięczna że bardzo dobrze się starzeje i nawet w wersji starszej wgląda ciekawie nawet czasem lepiej niż nowa i błyszcząca. Coraz częściej wracamy do tego co stare, doceniając takie 'smaczki' dlatego coraz częściej sięgamy do stylów takich jak loftowy, vintage, retro czy wabi sabi. Takie nadwyrężone czasem struktury coraz częściej wplatamy w nowoczesnych wnętrzach. Rdzawe struktury, efekt korozji czy corten coraz częściej używamy na ścianach, elewacjach, płytkach, podłogach czy meblach.
zdj. Pinterest
Miedź czy nie miedź ...
Miedź jest nam znana od dawna jednak jako trend we wnętrzach pojawia się i znika.
Pasuje do przeróżnych stylistycznie wnętrz. Inspirując się miedzią używaną na rurach, różnych maszynach czy technicznych elementach jak i na fabrycznych kadziach wykorzystujemy te elementy w surowych bardziej pofabrycznych wnętrzach.
Miedź wykorzystujemy również w bardziej subtelnych stylizacjach stosując bardziej odcienie delikatne, różowe łącząc je z jasnymi barwami, marmurem czy głębokim granatem lub ponadczasową szarością.
zdj. Pinterest
Miedź w kuchni czy to dobry pomysł?
Ten materiał świetnie wpisuje się w kuchni zarówno tej technicznej, surowej i nowoczesnej jak i klasycznej. Jeszcze jak połączymy ją z ciemnymi kolorami takimi jak czerń, granat, szarość czy butelkową zielenią jeszcze bardziej ją podkreślimy.
Często jednak w kuchni miedź wykorzystywana jest w formie dodatków jako uchwyty lub akcesoria. Ponieważ uchwyty są dość wymagające dlatego dobrze aby pamiętać o ich konserwacji i regularnym czyszczeniu aby zachować ich pierwotny wygląd.
Miedź to przede wszystkim jeden z nielicznych w naszym środowisku metali kolorowych. Razem ze złotem tworzą parę najczęściej wykorzystywanych. Jest plastyczna, bardzo dobrze przewodzi prąd i ciepło, ma małą twardość i, o czym łatwo zapomnieć, utlenia się. Zmienia się, pod wpływem powietrza. W połączeniu z wilgotnym powietrzem, pokrywa się patyną - charakterystycznym zielonym nalotem. Proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilkunastu lat. Jak każdy naturalny materiał, miedź starzeje się, zmienia i to od nas zależy w jakim stanie będzie cieszyć nasze oczy.
Ponieważ miedź jest naturalnym materiałem, wiec jej kontakt z żywnością nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Miedź jest przecież naturalnym składnikiem naszej diety i można ją spotkać w orzechach, wątróbce, kakao cz płatkach owsianych. Razem z żelazem wpływa na pracę naszego mózgu. Może nasze elementy wykończenia nie są jadalne ale na pewno są bezpieczne 🙂
Jakie mogą być sposoby wykończenia miedzi? Może być pozostawiona jej naturalna struktura bardzo surowego materiału. Może być potraktowana szczotkami, które sprawiają, że staje się bardziej matowa lub polerowana, która jest bardzo błyszcząca.
zdj. Pinterest
Miedź albo się kocha albo nienawidzi
Akcesoria kuchenne w kolorze miedzi
Nie każdy odważy się na fronty miedziane, zlew czy okap. Większość zainteresowanych zostanie przy delikatnych akcentach w postaci uchwytów, lamp czy akcesoriów wolno stojących które nie koniecznie trzeba chować do szafek bo tworzą super dekoracje i akcent w kuchni. Na szczecie coraz więcej mamy takich elementów dostępnych na rynku dzięki czemu mamy z czego wybierać.
zdj. Pinterest
Zlewy miedziany .... i pomyśleć że jest taki wybór 😉
zdj. Pinterest
Ciekawa jestem czy Wy chcielibyście mieć miedź w swojej kuchni 😉 I czy zdecydowalibyście się na jej odważne zastosowanie?
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
10 kroków- jak wybrać oświetlenie do sypialni
Jak oszczędzać z architektem wnętrz
Jak dobrze zaplanować kuchnię?