PORADY
JAK WYBRAĆ OŚWIETLENIE DO SYPIALNI ... W 10 KROKACH
Anna Molin
26 sierpień 2019
Coraz częściej sypialnia nie służy nam tylko do snu. Łączymy to miejsce z garderobą, wstawiamy tam toaletkę, a czasami próbujemy tam wygospodarować miejsce do relaksu i odpoczynku tworząc tam oazę spokoju lub co gorsze musimy wygospodarować tam kąt do pracy. Dlatego tak istotne jest dobre rozplanowanie światła również w tym pomieszczeniu. Nie tylko musimy skupić się na tym aby zaciemnić to miejsce, kiedy potrzebujemy zasnąć, ale również ważne jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Jak to zrobić?
1. Dobierz światło do wielkości pomieszczenia
Przede wszystkim należy dobrać odpowiednie światło: rodzaj oświetlenia i jego natężenie do wielkości sypialni oraz do ułożenia pomieszczenia względem kierunków świata.
2. Pamiętaj o wysokości pomieszczenia
W sypialni nie zawsze potrzebujesz wiszących długich żyrandoli, raczej wybieraj oprawy krótsze albo natynkowe. Oświetlenie górne niekoniecznie musi być jednym punktem, ważne aby dało światło we wszystkie zakamarki, a nie oświetlało tylko jedną centralną część pokoju. Będzie to pomocne chociażby przy sprzątaniu 😉
źródło: Pinterest
3. Dobrze rozplanuj przestrzeń
Ważne aby określić funkcje pomieszczenia już na początku i przewidzieć jak poszczególne strefy będą wykorzystane np. do czytania/ pracy/ relaksu/ makijażu. Jeżeli wykorzystujemy ten pokój również do pracy, dobrze aby zadbać w tym miejscu o dobre doświetlenie, jednak jeżeli chcemy dzielić z drugą osobą tę przestrzeń dobrze pomyśleć również o jakimś przepierzeniu aby druga połowa mogła spokojnie wypocząć, gdy my musimy pracować. Jeżeli potrzebujemy miejsca na toaletkę to nie zapomnijmy o odpowiednim wykorzystaniu również naturalnego światła, które będzie naszym najlepszym sprzymierzeńcem.
4. Weź pod uwagę wygląd i funkcjonalność danej oprawy
Oprawy ze zbyt ciemnym abażurem mogą być za ciemne w sypialni i nie będą dawać tyle światła co oprawy bardziej przepuszczalne. Może będą wyglądać dobrze ale nie będą tak funkcjonalne. Weź pod uwagę sposób włączania danego oświetlenia, zwłaszcza tych do czytania. Abyś później nie musiał się denerwować przed snem, że nie możesz znaleźć lub trafić w wyłącznik 🙂
5. Położenie ma znaczenie
Nie montuj światła bezpośrednio nad łóżkiem i nad głową. Będzie to niekomfortowe, gdy będziesz kłaść się spać.
6. Więcej znaczy lepiej
Czasami tak. Oczywiście zbyt dużo światła w jednym miejscu jest rażące i nie przyjemne. Jednak pojedynczy jeden punkt światła nie ma co konkurować z zamontowanymi kilkoma punktami oraz uzupełniającym światłem przenośnym. Lepiej jest użyć więcej źródeł światła ale o niższej mocy.
7. Balansowanie natężeniem
W sypialni świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju ściemniacze, które zmienią natężenie światła. Nastrój pomieszczenia możemy oczywiście stosując łagodniejsze lub barwione żarówki.
8. Szafa też jest ważna
Większość z nas posiada szafę w sypialni, o której nie powinniśmy zapominać. Większość kobiet twierdzi, że nie ma się w co ubrać, chociaż szafa często się ledwie domyka, a może to brak oświetlenia w szafie sprawia, że nie jesteśmy w stanie dostrzec w niej wszystkiego czego szukamy 🙂 Pamiętajmy jednak, że oświetlenie dobrze aby było jasne, ale też nie oddawało ciepła. Sprawdzą się tu świetnie paski ledowe.
źródło: Pinterest
9. Zoptymalizować miejsce do czytania
Stojące lampki nocne są dobrym rozwiązaniem, jednak musimy uwzględnić ich wysokość, wysokość szafki nocnej oraz wysokość samego łóżka, aby nagle nie okazało się, że lampki będą świecić poniżej naszej książki :/ Pamiętajmy o tym, że takie lampki zajmują też nam miejsce na stoliku nocnym. Jeżeli nie macie tendencji do czytania wielu książek na raz to może to nie będzie dla Was problem. Dobrze sprawdzą się tu lampki montowane po bokach łóżka z regulowanym zasięgiem świecenia. Możemy taką lampkę skierować bezpośrednio na książkę. Dobrze też przy planowaniu sypialni zainstalować włącznik/ wyłącznik oświetlenia po drugiej stronie łóżka, a to na wypadek kiedy nasz partner lubi zasypiać z książką, a my nie chcemy go budzić aby zgasić lampkę po jego stronie łóżka.
10. Sterowniki high-tech
Oczywiście możemy poprowadzić tak kable aby mieć przy łóżku również wyłącznik do oświetlenia górnego, aby nie kłócić się kto wstaje i gasi górne światło 🙂 A możemy też wykorzystać gadżety i wyłączać światło za pomocą pilota
.To są oczywiście podstawy, które warto rozważyć przy planowaniu oświetlenia chociażby w sypialni. Możemy oczywiście pokusić się o jeszcze nowsze rozwiązania jak żaluzje odsłaniane/ zasłaniane o określonej godzinie lub zasłony ściągane za pomocą pilota, albo np. o światła zapalane na czujkę ruchu.
A wszystko po to aby żyło nam się wygodniej i lepiej 🙂
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
10 kroków- jak wybrać oświetlenie do sypialni
Jak oszczędzać z aarchiteketem wnętrz
Jak dobrze zaplanować kuchnię?