PORADY

Kiedy pytają mnie ... CO DAĆ POMIĘDZY SZAFKI KUCHNNE ?

Anna Molin
18 październik 2019

zdj. Szymon Łaszewski / projekt 4-style by Anna Molin

To odpowiadam, że oczywiście najlepiej aby było to coś co jest praktyczne, czyli łatwe w utrzymaniu czystości, aby później nie stać z różnymi specyfikami i godzinami szorować ściany, bo nie na tym życie polega ;-) Ale za razem coś co nam się nie znudzi za rok (no chyba, że przewidujemy zmianę ) i będzie cieszyć nasze oko. Nie zawsze podążajmy za modą, bo będziemy mieć identyczną kuchnię jak sąsiad, a chyba nam na tym nie zależy, aby nie czuć różnicy w którym mieszkaniu jesteśmy ;-)

 

zdj. Pinterest

Dobrze abyśmy decyzje o tym co chcemy położyć pomiędzy szafkami górnymi a dolnymi podjęli jeszcze przed położeniem gładzi. Dobrze abyśmy też wiedzieli jaką kuchenkę chcemy mieć, czy to będzie płyta gazowa, czy elektryczna, ponieważ nie każdy materiał nadaje się do bliskiego kontaktu bezpośrednio z ogniem. Dlatego dobrze wybrać materiał odporny zarówno na wysokie temperatury jak i na wodę oraz łatwy w czyszczeniu.

No to jaki mamy wybór? Oto przegląd, z czego możemy wybierać i jakie są minusy i plusy poszczególnych rozwiązań.

Farba

Jest to rozwiązanie czasami prowizoryczne. Czasami nie możemy się zdecydować albo zwyczajnie tniemy koszty i okazuje się, że najprostsze rozwiązanie  będzie  dobrze sprawdzać się latami. Możemy oczywiście użyć farb ceramicznych, odpornych na ścieranie, albo farby tablicowej –czemu nie? Tym bardziej, że obecnie farba tablicowa jest do uzyskania w dowolnym kolorze.

zdj. Pinterest

Płytki

Jakże bardzo popularne, ale nie koniecznie lubiane przez wszystkich ze względu na fugi i ich późniejsze czyszczenie. Jednak jeżeli dobrze się zastanowimy przy wyborze to możemy wybrać płytki nie koniecznie białe z białą fugą, ale np. w jakże praktycznym ciemniejszym kolorze lub kolorowym wzorze i do nich dobrać również ciemniejszą fugę. Mamy teraz możliwość wyboru naprawdę różnych płytek i przy okazji możemy pomyśleć o płytkach w dużym formacie, które bezpośrednio koło kuchenki (jeżeli dobrze rozmierzymy) nie będą miały żadnej fugi. Mogą to być płytki oczywiście 60x60, ale również na rynku mamy wymiary płytek np. 60x120, 80x80, lub nawet 120x240. Czy to nie brzmi fajnie taka jedna duża płytka? Najłatwiej będzie oczywiście wybierać płytki, które będą miały taką wysokość jak przestrzeń pomiędzy szafkami, wtedy nie trzeba płytek przycinać. Pamiętajmy jednak aby wybierać płytki o gładkiej powierzchni aby nie miały struktury, bo z takich będzie ciężko usunąć zabrudzenia, ale już we wzorach możemy wybierać do woli.

zdj. Pinterest

Kuchnia to serce domu, miejsce w którym toczą się rozmowy przy wspólnym gotowaniu, gdzie rozwiązywany był nie jeden problem, gdzie dzieliliśmy się swoimi sukcesami i smutkami. Nie utrudniajmy sobie życia wybierając materiały ciężkie w czyszczeniu.

Mozaika

No dobrze, będą też tacy co stwierdzą, że taka jedna duża płytka im się nie podoba i bardziej będą stawiać na wygląd płytek a nie koniecznie na problem z fugą. Dla takich osób będzie fajnym rozwiązaniem mozaika. Fug jest więcej, ale za to mamy taką możliwość wyboru kształtu, koloru, faktury, że można oczopląsu dostać. Możemy wybierać przez heksagony, malutkie elementy w różnych kształtach jak romby, łezki, koniczynki itp.

zdj. Pinterest

Struktura lub tapeta

Struktura czy tapeta jest fajnym pomysłem jeżeli oczywiście jest dobrze przygotowana i zabezpieczona od wody. Jednak będzie się ona lepiej sprawdzać przy szafkach gdzie nie mamy bezpośrednio kuchenki lub kontaktu z wodą. Jeżeli mamy wyodrębnione miejsce na brudne prace np. na wyspie i rzeczywiście możemy wydzielić ścianę na którą nie będziemy co chwilę chlapać sosem pomidorowym to sądzę, że można rozważyć czy położenie struktury np. betonowej czy tapety. Pamiętajmy, że nie wszystkie tapety nadają się do czyszczenia i są odporne na chlapanie wodą. Jeżeli się na nie decydujemy to wybierzmy się do specjalistycznego punktu, który nam w tym fachowo doradzi. Powinniśmy poważnie zastanowić się nad wyborem tego materiału, a najlepiej i tak zabezpieczyć ten materiał w miejscach newralgicznychimpregnatem czy np. przezroczystą szybą.

zdj. Pinterest

Szkło

Dość chętnie wybierane, ale pamiętajmy, że jak się na nie decydujemy to koniecznie niech to będzie szkło hartowane, przecież różne rzeczy dzieją się w kuchni ;-), a bezpieczeństwo jest ważne przede wszystkim.  Możemy dać szkło,  które będzie miało pod spodem jakiś wydruk (grafikę), jednak jak dany wzór znudzi się nam to nie będzie już tak mało kosztowna wymiana takiego szkła.  Możemy dać fototapetę, kolor lub zwykłą tapetę na ścianę i zabezpieczyć to dodatkowo szkłem przezroczysty. Pamiętajmy aby dobrze takie szkło było zamontowane, aby nie dostawała się para pomiędzy szkło a dekoracyjną część, bo wtedy popsuje to cały efekt dekoracyjny. Możemy zdecydować się również na mleczne szkło, które nie opatrzy nam się tak szybko. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie pasuje raczej do nowoczesnych kuchni i ostrożnie wybierajmy szkło do białych lakierowanych kuchni, aby nie zrobić z kuchni laboratorium ;-)

zdj. Pinterest

Kawałek blatu (kamień/ konglomerat/ drewno/ laminat)

To jest całkiem fajny pomysł, jeżeli oczywiście nam pasuje do naszej koncepcji wizualnej. Możemy albo położyć ten sam materiał co na blacie również na całej ścianie albo tylko ‘wywinąć’ na kawałku. Pierwsze rozwiązanie (jak na dwóch ostatnich zdjęciach) na pewno nie przysporzy nam już późniejszego problemu co dać powyżej. Na przykładzie z drewnianym blatem możecie zobaczyć jak są dobrze połączone dwa różne materiały na różnych ścianach– drewno i szkło, które w tym przypadku jest praktycznie nie widoczne. A drewna jest na tyle dużo, że ociepla to całą kuchnię.  W przypadku ‘wywinięcia’ tylko kawałka blatu (jak nadwóch pierwszych zdjęciach) jest ciekawym rozwiązaniem. Uzupełnienie ściany np. tapetą, jest  dobrym rozwiązaniem ale raczej nie bezpośrednio przy kuchence, gdzie trzeba pomyśleć o połączeniu dwóch bardziej odpornych materiałów oraz nie pozostawiania uskoku na zbieranie się brudu. Przy takim rozwiązaniu musimy sobie odpowiedzieć na ptanie czy chcemy płytę grzewczą czy jednak gazową, bo laminat czy samo drewno nie będzie dobrym materiałem przy bliskim kontakcie z ogniem. Dlatego do kuchni z kuchenkami gazowymi lepiej użyć kamienia lub wysokiej jakości konglomeratu odpornego na temperatury. Zarówno przy zlewie wykończenie ścian całkowicie drewniane może przysporzyć większego problemu i o tym warto pamiętać. 

zdj. Pinterest

Kamień i jego pochodne

No i tu musimy wziąć raczej pod uwagę właściwości danego kamienia. Możemy tu wybierać od naturalnych kamieni przez różnego rodzaju nowoczesne produkty będące alternatywą dla kamienia. Zarówno na blaty jak i pomiędzy szafki na pewno sprawdzi się granit, bazalt czy porfir, które są odporne na zaplamienie. Jeżeli będziemy decydować się na trawertyn lub marmur, musimy pamiętać o zabezpieczeniu kamienia przed zaplamieniem czy nasiąkaniem wody. Jednak wszystkie rodzaje naturalnych kamieni będą odporne na temperatury, więc o to nie musimy się martwić.

Możemy również zdecydować się na użycie konglomeratów - produkowane są z naturalnego kruszywa, które jest łączone z żywicami lub użycie kompozytów gdzie zamiast kruszywa do ich produkcji używa się mączki kamiennej. Plusem tego materiału jest ich waga, są lżejsze od kamienia, są też trwałe, odporne na ścieranie i słabo nasiąkliwe. Jednak nie są tak odporne na działanie wysokich temperatur jak kamień.

Nie mogłabym pominąć przy tej okazji spieku kwarcowego, który ma bardzo dobre właściwości i zaczyna być coraz bardziej popularny. Materiał ten jest łatwy w utrzymaniu, nie można go zarysować, mają małą nasiąkliwość, dzięki czemu są odporne na wszelkiego rodzaju plamy. Dlatego daje im to przewagę nad kamieniem naturalnym. Ale o tym może więcej przy okazji rozważań na temat blatów kuchennych.

zdj. Pinterest

Cegła

Jakże upragniona przez większość. Sporo osób by chciało mieć chociaż kawałek takiej ściany z charakterem i najchętniej w kuchni. Jednak dla osób ceniących sobie czystość i porządek to raczej materiał, który w tym nie pomoże. Oczywiście zgadzam się, że kuchnie takie mają swój urok i wyglądają przepięknie. Jeżeli taka ściana ma prawdziwą cegłę, która rzeczywiście jest pozbawiona tynku to może inaczej będziemy się zapatrywać na dodatkowe plamy, których nie możemy doczyścić. Jednak pamiętajmy, że jest to chropowata powierzchnia, która będzie przyjmować brud i z niej nie będzie łatwo go usunąć, tak jak z gładkiej powierzchni takiej jak szkło.

zdj. Pinterest

Jak widzicie jest wiele możliwości wykończenia przestrzeni nad blatami. Bardziej nasuwa się pytanie, czy postawimy na wygląd czy na funkcjonalność? Jeżeli pójdziemy na kompromis i np. połączymy dwa materiały to sądzę, że będziemy w stanie osiągnąć jedno i drugie. Życzę Wam zarówno pięknych jak i funkcjonalnych kuchni!  :-)

SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ? 

Udostępnij go znajomym :)

Podobne artykuły:

10 kroków- jak wybrać oświetlenie do sypialni

Jak oszczędzać z architektem wnętrz

Jak dobrze zaplanować kuchnię?