poRADY
Co na podłogę? cz. 3
Anna Molin
16 lutego 2021
Dziś zapraszam Was do lektury ostatniej, trzeciej części z cyklu „rozwiązania podłogowe”. Na koniec mam dla Was propozycje bezfugowe, dzięki którym można uzyskać niezwykle estetyczny efekt jednolitej gładkiej podłogi – omówię żywicę epoksydowaną oraz mikrocement.
ŻYWICA EPOKSYDOWANA
Jeśli marzy Wam się łatwa w czyszczeniu podłoga bezfugowa, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, to powinniście rozważyć posadzkę wykonaną z żywicy epoksydowanej. Choć do tej pory taką posadzkę mogliśmy oglądać głównie w budynkach/pomieszczeniach komercyjnych, to coraz częściej sięgają po nią prywatni inwestorzy, szczególnie do wykończenia mieszkań i domów w stylu nowoczesnym, minimalistycznym oraz industrialnym. Zastanawiacie się, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Żywica epoksydowana to produkt dwuskładnikowy składający się z płynnej żywicy polifenolowej (bazy) oraz substancji utwardzającej. Po utwardzeniu nie można jej ani stopić, ani rozpuścić. Do produkcji nowoczesnych żywic stosuje się również barwniki oraz dodatki, dzięki którym można uzyskać unikalne efekty i wiele kolorów. Żywica może mieć również formę bezbarwną, która świetnie sprawdzi się np. do pokrycia surowego betonu w mieszkaniach loftowych/industrialnych.
ZALETY
Zaczniemy od strony estetycznej – przy pomocy żywicy epoksydowanej uzyskujemy efekt jednolitej, bezfugowej podłogi w wielu kolorach i rodzajach wykończenia (satyna, mat, półmat). A zalety „praktyczne”? Taka podłoga jest odporna na uszkodzenia mechaniczne (ścieranie/zarysowanie), na różnice temperatur oraz na wilgoć (cechuje się niską porowatością). Ze względu na brak fug i łatwość w utrzymaniu w czystości, jest to idealne rozwiązanie dla alergików. Warto zaznaczyć, że częste mycie/czyszczenie takiej podłogi nie wpływa na jej wygląd. Potrzebujecie częstych zmian aranżacyjnych? Idealnie! Bezpośrednio na żywicę epoksydowaną można położyć panele, winyl oraz wykładzinę, więc szybka metamorfoza wnętrza nie będzie stanowiła problemu. Żywica dobrze izoluje termicznie dlatego można ją położyć bezpośrednio na beton oraz na ogrzewanie podłogowe.
WADY
Wysoka ekspozycja na promienie słoneczne może doprowadzić do miejscowych odbarwień, dlatego nie poleca się takiej podłogi do pomieszczeń mocno nasłonecznionych. Efekt wysokiego pomysłu można osiągnąć tylko dodatkowym lakierowaniem gotowej już posadzki. Podłoga żywiczna nie należy do najtańszych rozwiązań i jednocześnie im mniejsza powierzchnia, tym koszt w przeliczeniu na m2 jest wyższy. Jeśli podłoże w pomieszczeniu wymaga położenia kilku warstw żywicy, proces ten staje się długotrwały, ponieważ każda z warstw powinna schnąć minimum 24 godziny. Jeżeli żywica kładziona jest na beton, musi on zostać odpowiednio przygotowany przez doświadczonego specjalistę.
KOSZT: decydując się na żywicę epoksydowaną musimy liczyć się z ceną od 200 zł/m2
Wybór solidnej podłogi to podstawa - z tą decyzją zostajemy na długie lata
i nie jest tak łatwo ją zmienić!
MIKROCEMENT/MIKROBETON
Jeśli należycie do grona miłośników wnętrz loftowych/industrialnych to z pewnością zakochacie się w posadzkach wykonanych z mikrocementu/mikrobetonu. Jest to materiał wykonany z mieszanki cementów i żywic, którą nakłada się na podłogę w bardzo cienkich warstwach, a następnie impregnuje lakierem poliuretanowym, który dostępny jest w wykończeniu matowym, satynowym lub z połyskiem. Pomimo relatywnie cienkiej warstwy mikrocement jest materiałem trwałym, odpornym na ścieranie i łatwym w utrzymaniu w czystości, a przy odpowiednim przygotowaniu podłoża na bok możecie odsunąć obawy o pękanie posadzki. A skoro dziś obiecałam Wam rozwiązanie bezfugowe, to oczywiście przy pomocy mikrocementu również uzyskacie efekt jednolitej podłogi bez fug.
wszystkie zdjęcia Pinterest
ZALETY
Mikrocement jest materiałem trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne i dostępnym w wielu kolorach oraz rodzajach wykończenia (od pełnego matu, do intensywnego połysku). Wykonana z niego podłoga jest wodoodporna (sprawdzi się nawet w kabinie prysznicowej) i łatwa w utrzymaniu w czystości, dlatego śmiało można polecić ją alergikom. Mikrocement może zostać położony na ogrzewanie podłogowe, gdyż dobrze przewodzi ciepło. Co bardzo istotne mikrocement nie wymaga dylatacji (celowo utworzonych szczelin co ok. 4 m w celu uniknięcia powstawania pęknięć), dzięki czemu uzyskujemy estetyczny efekt jednolitej, gładkiej powierzchni. Istnieje możliwość uzyskania powierzchni antypoślizgowej w skali R9-R13. Podłoga z mikrocementu może zostać dość szybko odnowiona bez konieczności głębokiego szlifowania.
WADY
Dość długi czas realizacji (oczywiście w porównaniu z innymi rozwiązaniami) – po nałożeniu mikrocementu należy odczekać 12 godzin, ale pełne utwardzenie posadzki, gwarantujące bezpieczne użytkowanie, zajmuje około 7 dni, dlatego w tym czasie należy ograniczyć użytkowanie podłogi do minimum oraz unikać stawiania na niej ciężkich przedmiotów. Powłoka zabezpieczająca mikrocement nie jest w pełni odporna na tłuszcz rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury, dlatego położenie go w kuchni wymaga zachowania ostrożności. Wykonanie takie posadzki wymaga zatrudnienia doświadczonego specjalisty i jest dość kosztowne.
KOSZT: średnia cena mikrocementu to ok. 300 zł/m2
Wśród rozwiązań podłogowych mamy jeszcze kilka innych opcji, np. wykładzinę podłogową, po którą często sięgacie do sypialni i pokoju dziecięcego. Przytulna, komfortowa i łatwa w montażu idealnie nadaje się do wyciszenia pomieszczenia i ukrycia wad w posadzce, ale jest dość trudna w utrzymaniu w czystości i nie polecam jej alergikom. Na rynku mamy również podłogi wykonane z naturalnego korka – ciepłe, przyjemne w dotyku oraz ekologiczne. Odporne na działanie pleśni i grzybów, nie przyciągają kurzu i brudu, więc mogą być stosowane przez alergików. Z drugiej strony, korek jest dobrym izolatorem ciepła, więc nie poleca się go na ogrzewanie podłogowe. Jak widzicie możliwości jest naprawdę dużo. Starałam się wybrać te, które z mojego punktu widzenia są najciekawsze, ale jeśli interesuje Was rozwiązanie, którego nie omówiłam w żadnej z trzech części, piszcie do mnie śmiało – zawszę mogę przygotować część czwartą 😉
#zywicaepoksydowana #mikrocement #mikrobeton
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
Lastryko HIT czy KIT?
Ściana w roli głównej cz1
Ściana w roli głównej cz2