styLOVE
Styl włoski
Anna Molin
12 stycznia 2021
Z tego względu, że pogoda nas nie rozpieszcza, za oknem jest przeważnie deszczowo, szaro i smutno, to postanowiłam przenieść Was na chwilę do słonecznych Włoch. Słyną one nie tylko z pysznego jedzenia i zapierających dech w piersiach krajobrazów, ale także z niesamowitych wnętrz. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że to we Włoszech, w Mediolanie, znajduje się jedna z najważniejszych, światowych stolic mody. Większość z najsłynniejszych projektantów (Armani, Dolce & Gabbana, Prada, Versace, Gucci) to również Włosi. To wszystko ma przełożenie nie tylko na świat mody, ale także na wnętrza w słonecznej Italii, które tak samo jak włoskie kobiety, zachwycają niepowtarzalnym stylem i elegancją. Mam nadzieję, że tym krótkim wstępem, rozbudziłam Waszą ciekawość i z przyjemnością dowiecie się, jak odwzorować włoski styl w polskich wnętrzach 🙂
WŁOSKI, CZYLI JAKI?
Upraszczając definicję, we Włoszech królują dwa rodzaje wnętrz. W pierwszym z nich znajdziemy nonszalanckie połączenie wielu styli wnętrzarskich m.in.: vintage, shabby chic czy stylu cottage. Ich elementy przenikają się wzajemnie i choć z pozoru wydają się być z innych bajek, to razem tworzą przytulne wnętrze z niepowtarzalnym charakterem, pełne rodzinnych pamiątek, dzieł sztuki oraz odrestaurowanych, drewnianych mebli. Jeżeli ktoś z Was spędzał wakacje w Toskanii lub na włoskim wybrzeżu, to zapewne doskonale wie, o czym mówię. Drugi rodzaj to połączenie nowoczesności, klasy i elegancji, w którym ważną rolę odgrywają szlachetne materiały, luksusowe tkaniny i meble najwyższej jakości. W tych wnętrzach wszystkie elementy (materiały, tkaniny, barwy i dodatki) łączą się w harmonijną całość, którą ja nazwałabym nowoczesną elegancją z nutą niebanalnej prostoty. I to właśnie na takich wnętrzach chciałabym się dziś skupić.
MATERIAŁY Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI – BAZA WŁOSKICH ARANŻACJI
Podstawą aranżacji wnętrz w stylu włoskim są najwyższej jakości materiały wykończeniowe. Począwszy od podłogi – włosi najczęściej decydują się na naturalne drewno, które świetnie ociepla wnętrza, lub na marmurowe posadzki, które nadają pomieszczeniom efekt wysublimowanej elegancji. Marmur, którego cena potrafi zwalić z nóg, można zastąpić dobrej jakości gresem lub ceramicznymi płytkami, które we włoskim wydaniu zachwycają niebanalnym wzornictwem. Jeśli chodzi o ściany, to w tej konwencji popularny jest także kamień dekoracyjny i to bez względu na rodzaj skały czy jej kolor. Niestety kamień jest ciężki i nie wszędzie można go położyć. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam fornir kamienny – lżejszy i cieńszy, ale na ścianach prezentuje się równie elegancko jak kamień.
ELEGANCJA I PROSTOTA W NIEBANALNYM WYDANIU
MEBLE – KWINTESENCJA WŁOSKIEGO STYLU
Do urządzenia swoich wnętrz Włosi najchętniej sięgają po… włoskie meble. I nic w tym dziwnego – cechują je harmonijne formy, oryginalny design, idealne proporcje, najwyższej jakości tkaniny oraz maksimum komfortu. Czy można chcieć czegoś więcej? Jak dla mnie, tylko jednego – przystępnej ceny 😉 Niestety, meble, które wyszły spod ręki włoskich projektantów do najtańszych nie należą, ale można pokusić się o znalezienie odpowiedników w atrakcyjniejszych cenach, pytanie tylko na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na elegancką formę i/lub oryginalny kształt. Mile widziane są szerokie, wygodne siedziska oraz niskie oparcia. Idealne będą także eleganckie pikowania i subtelne przeszycia. W jadalni zawsze sprawdzi się duży, drewniany stół, ale jeśli Wasz budżet na to pozwoli, warto rozważyć zakup stołu z marmurowym blatem.
STYLOWE DODATKI DLA STYLOWYCH WNĘTRZ
W takim wnętrzu, jak to, miejsce jest tylko dla unikalnych dodatków. Nieważne, czy to obraz, lampa podłogowa, rzeźba czy wazon, muszą one zaskakiwać formą, kształtem lub rozmiarem. W tej konwencji stawiamy na jakość, nie na ilość. Zamiast kilku sieciowych lamp wybieramy jedną designerską. Zamiast miejskiej dżungli stawiamy na jedną, góra dwie rośliny, które eksponujemy w widocznym miejscu w stylowych, ceramicznych donicach. W miejsce galerii plakatów/obrazów wybieramy jeden i oprawiamy go w unikalną ramę, a tekstylia ograniczamy do minimum, dbając o to, by były wykonane z luksusowych materiałów. Doskonale wiem, ile kosztują designerski dodatki i wcale nie zachęcam Was do obciążania karty kredytowej 😉 Tak naprawdę jeden stylowy dodatek może kosztować tyle samo lub niewiele więcej, niż kilka zakupionych w sklepach sieciowych. Weźmy pod uwagę np. galerię złożoną z 5-8 plakatów – gdy podliczymy koszt plakatów oraz ram, może okazać się, że w tej samej cenie można by mieć unikalny wydruk artystyczny 😉
wszystkie zdj. Pinterest
Choć na wstępie obiecałam przenieść Was do słonecznej Italii, tak naprawdę przeniosłam Was do Italii pełnej luksusu i niewymuszonej elegancji. Mam nadzieję, że nie macie mi tego za złe 😉 i oczyma wyobraźni naprawdę zobaczyliście te unikalne wnętrza rozświetlone promieniami włoskiego słońca. Mam również nadzieję, że rzuciłam nowe światło na elegancki minimalizm i zachęciłam Was to tego, by częściej stawiać na jakość, zamiast na ilość, co idealnie wpisuje się również w trend ekologiczny. Tak więc, ja od początku roku wywiązuję się ze swoich postanowień, a Wy? Mam nadzieję, że poziom motywacji do realizacji noworocznych postanowień jest u Was jeszcze wyższy niż 1 stycznia 😉!
#stylwloski #stylewewnetrzach #wloskiewnetrza #wloski
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
Styl Nowojorski
Styl Boho
Styl Hampton