styLOVE
Styl toskański
Anna Molin
2 marca 2021
Ten, kto czytał mój pierwszy wpis na temat stylu włoskiego, ten wie, że ma on dwa oblicza. Jedno to wnętrza niezwykle eleganckie, uwodzące klasyką w nowoczesnym wydaniu. Drugie oblicze to intrygujące połączenie kilku styli wnętrzarskich m.in. stylu rustykalnego, cottage czy shabby chic, oczywiście w różnych kombinacjach. Raz to styl rustykalny z domieszką shabby chic, raz styl cottage z elementami stylu rustykalnego. Jest to miks tak nieprzewidywalny i wyrazisty, jak charakter włoskich kobiet, obok których nie da się przejść obojętnie 😉 To co łączy wszystkie oblicza tych wnętrz położonych na włoskiej prowincji to kamienne mury, drewniane belki, półkoliste łuki oraz solidne meble. Z tego względu idealną bazą do stworzenia toskańskiej atmosfery będzie dom (im starszy, tym lepiej) otoczony pięknym ogrodem. Nie oznacza to, że właściciele mieszkań w miastach muszą porzucić marzenia o słonecznej Italii – kuchnia w stylu toskańskim sprawdzi się nawet w mieszkaniu w bloku.
AUTENTYCZNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM
Pisząc o autentyczności na myśli mam przede wszystkim naturalne, surowe materiały, które tu dzierżą niepodzielną władzę: drewno (najczęściej szczotkowane, nielakierowane), kamień, cegłę, a także terakotę w formie ręcznie formowanych płytek. To właśnie ten „surowy”, naturalny wygląd materiałów nadaje toskańskim wnętrzom niepowtarzalną autentyczność. Tylko jak osiągnąć taki efekt w naszej polskiej rzeczywistości? Podczas remontu domu warto wyeksponować jego oryginalne elementy konstrukcyjne np. drewniane belki. Jeżeli istnieje taka możliwość, można odsłonić starą cegłę, która po oczyszczeniu będzie zachwycać naturalnością. Na podłodze świetnie sprawdzi się terakota lub kafle z wzorami imitującymi te z basenu Morza Śródziemnego. A co w przypadku mieszkania w bloku? Tu postawiałabym przede wszystkim na naturalną cegłę oraz gres imitujący kamień naturalny. Takie wnętrze będzie idealną bazą, która uzupełniona o odpowiednie meble oraz kolory, pozwoli poczuć toskański klimat nawet nad Wisłą.
PRZYTULNOŚĆ ZAKLĘTA W KOLORZE
Choć we wnętrzach tej konwencji gości dużo materiałów, które na myśl przywodzą „chłód”, takich jak kamień, cegła czy metal, to jednak każdego, kto wchodzi do toskańskiego domu, ogarnia wszechobecny efekt niesamowitej przytulności. Zastanawiacie się, jak to możliwe? Ten efekt zawdzięczamy przede wszystkim odpowiedniemu doborowi kolorów, zarówno ścian, tkanin, jak i dodatków. W zależności od stylu przewodniego, w każdym domu mogą się one różnić. W jednym królowały będą stonowane i naturalne odcienie beżu, oliwki czy jasnego brązu, w innym zobaczymy kolor pomarańczowy, bordo, a nawet odważną ognistą czerwień. Wszystkie te kolory mają jednak jeden wspólny mianownik – ciepłą tonację. Idealna przeciwwaga dla kamienny murów, prawda? Choć ja należę do miłośników wszystkich odcieni szarości i do pomarańczowej ściany jest mi naprawdę daleko, to w takim wydaniu nabiera ona zupełnie innego i, muszę to przyznać, naprawdę fajnego charakteru.
STYL TOSKAŃSKI - UNIKALNE PIĘKNO WŁOSKIEJ PROWINCJI
MAKSIMUM KOMFORTU W KLASYCZNYM STYLU
Efekt przytulnego wnętrza zapewniają nie tylko kolory, ale także meble. Zazwyczaj są rozłożyste i masywne, często wykonane z litego drewna w ciemniejszym wydaniu, jasne lub bielone drewno pojawia się rzadko. Cechą charakterystyczną mebli „toskańskich” są rzeźbione elementy dekoracyjne, np. nogi stołów czy ozdobne podłokietniki foteli, często można tu zobaczyć także kute konstrukcje. Są to zazwyczaj meble pokaźnych rozmiarów, lecz „toskańska” przestrzeń pozwala na ich użycie. Wszystkim tym, którzy chcieliby odtworzyć charakter włoskiego domu w mieszkaniu w bloku, polecałabym zachować jedynie ciemniejszy kolor drewna i, jeżeli to możliwe, wybierzcie takie meble, które mają rzeźbione zdobienia – pokaźne rozmiary zarezerwujmy jedynie dla domów, w których naprawdę jest dla nich miejsce. W zależności od stylu przewodniego, meble mogę być zarówno z odzysku odrestaurowane, postarzane jak i zupełnie nowe w klasycznym wydaniu. Tkaniny wybrane do tapicerowania mogą być zarówno gładkie, jak i wzorzyste, a na meblach wypoczynkowych miejsce znajdą także poduchy – one również podbijają efekt przytulności.
ZACZAROWANY OGRÓD I ZACHWYCAJĄCY TARAS
Ogrody i tarasy to w Toskanii integralna część domu. To do nich wieczorami przenoszą się mieszkańcy, by wspólnie zjeść kolację i toczyć rozmowy do późnych godzin nocnych. Dlatego, by w pełni oddać toskański klimat, nie wolno zapominać o ogrodzie, a w przypadku mieszkań w bloku także o balkonie/tarasie. Nie będę Was namawiać do szukania stylizowanych mebli ogrodowych, raczej chodzi mi o stworzenie przytulnej przestrzeni, gdzie będziecie mogli w letni wieczór wypić lampkę wina razem z przyjaciółmi. Do tego naprawdę niewiele potrzeba – stolik, krzesła, miękkie tekstylia i nastrojowe oświetlenie. Idealnie sprawdzą się tu skrzynki z ziołami, kwiaty oraz drzewka. Właścicielom balkonów polecam kolumnowe drzewka owocowe – niewielkie, rosnące w donicach, zmieszczą się nawet na niewielkiej przestrzeni.
wszystkie zdj. Pinterest
Nie znam nikogo, kto po spędzeniu wakacji pod toskańskim słońcem, nie chciałby tam wrócić. Biorąc pod uwagę odległość, nie zawsze jest to możliwe. To co z pewnością możliwe jest, to stworzenie własnej małej „Toskanii” w domu poza miastem, do którego można wyskoczyć ot tak, za każdym razem, gdy ogarnie Was ochota na włoski klimat. Marzycie o takim domu? Jeśli tak, to wiecie do kogo dzwonić 😉
#styltoskanski #stylewewnetrzach #stylwloski #wloski#toskanski
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
Styl Nowojorski
Styl Boho
Styl Hampton