STYL SKANDYNAWSKI – PROSTOTA I FUNKCJONALNOŚĆ
Ręka w górę, kto nigdy nie widział mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim. Zakładam się, że w górze nie ma ani jednej! Przestronne, jasne i funkcjonalne wnętrza skradły Wasze serca dawno temu i nic nie zapowiada, żeby ten styl w najbliższym czasie zniknął z zestawienia TOP3 ulubionych styli wnętrzarskich. I bardzo dobrze, bo jest to jedna z niewielu konwencji, która świetnie sprawdza się zarówno w dużym, przestronnym domu, jak i w niewielkim mieszkaniu w bloku. Zasady w urządzaniu obydwu przestrzeni są takie same: jasna kolorystyka, naturalne materiały, praktyczne wyposażenie oraz zróżnicowane dodatki. Wszystko to łączy się w harmonijną całość, która tylko pozornie wydaje się chłodna. Kilka minut spędzonych w aranżacji skandynawskiej wystarczy, by przekonać się, że jest to niesamowicie przytulne wnętrze, które zachęca do relaksu z lampką wina i ulubioną książką.
Z MIŁOŚCI DO NATURY
Styl skandynawski kocha wszystko, co naturalne – zarówno w kontekście materiałów, jak i tkanin. Na szczególną uwagę zasługuje tu naturalne drewno, które pojawia się na podłodze, w meblach/elementach wyposażenia, a także w dodatkach – im więcej drewna, tym bardziej przytulne staje się wnętrze. W jego towarzystwie zawsze występują naturalne materiały, takie jak wełna, len czy bawełna, z których wykonane są narzuty, koce, pledy oraz poduchy. Choć styl skandynawski to minimalizm i funkcjonalność, to na fotelach i wypoczynkach nie może zabraknąć miękkich tekstyliów – to one ramię w ramię z drewnem ocieplają wnętrza. Teraz pozostaje nam już jedynie kwestia kolorystyki – tu także stawiamy na naturalność. Choć od jakiegoś czasu w stylu skandynawskim zaczynają pojawiać się odważniejsze kolory (o tym za chwilę), to w jego klasycznym wydaniu dominują ciepłe odcienie szarości i beży oraz nieśmiertelna biel.
JAK POSTAWIĆ KROPKĘ NAD I?
Jednym z moich ulubionych elementów dekoracyjnych tej konwencji jest ścienna galeria plakatów lub zdjęć. Mogą być one zawieszone lub postawione na wąskiej półce, to zależy tylko od Was, ale wybierając ramy koniecznie postawcie na drewno lub jasną kolorystkę. Dzięki temu obok siebie można powiesić nawet 6-8 plakatów bez obawy o efekt „zagraconej” ściany. Trafionym wyborem będą również lustra, które nie tylko zdobią pomieszczenie, ale także odbijają światło, rozświetlając każdy zakamarek wnętrza. A jak jesteśmy już przy świetle, to we wnętrzu skandynawskim nie może go zabraknąć, dlatego na karniszach nie zobaczymy ciężkich zasłon – ich miejsce zajmują lekkie tkaniny w jasnych kolorach – a w oknach zazwyczaj nie ma firan ani rolet. Jeżeli zależy Wam, by uchronić się przed czujnym okiem sąsiada, postawcie na rolety rzymskie w jasnym kolorze. Na koniec ceramiczny wazon lub donica z kwiatami oraz świeca zapachowa na stoliku kawowym – nic więcej nie potrzeba.
STYL SKANDYNAWSKI – PROSTOTA I FUNKCJONALNOŚĆ
STYL SKANDYNAWSKI NIEJEDNO MA IMIĘ
Ten styl nieustannie ewaluuje, zapożyczając elementy charakterystyczne dla innych konwencji. I powiem Wam szczerze, że w takim wydaniu lubię go najbardziej! Połączenie prostoty i funkcjonalności z mocnymi akcentami kolorystycznymi na ścianie i/lub na wypoczynku zaowocowało powstaniem wariacji pod nazwą Dark Nordic. Najczęściej królują w niej odcienie szarości, grafitu oraz granatu, które łączy się z bielą oraz jasnym drewnem. W tej konwencji jeszcze bardziej ważne jest światło, dlatego warto zrezygnować z rolet, by do środka wpuścić go jak najwięcej. Na pytanie, czy to jeszcze styl skandynawski, odpowiedziałabym tak – oczywiście, tylko z pazurem!
Mamy także ciekawą odsłonę dla miłośników stylu glamour! To Scandi Chic. Cechą charakterystyczną tej odmiany są jasne pastelowe kolory, najczęściej odcienie pudrowego lub brudnego różu, czasem błękitu, oraz dodatków w kolorze złota czy miedzi. W tej wariacji w elementach dekoracyjnych lub wyposażenia częściej zobaczymy szkło (czasem metal) niż drewno, ale jasna drewniana podłoga oraz lekkie tkaniny w oknach to dalej must-have aranżacji – od tej zasady nie ma odstępstw.
Jedną z najciekawszych wariacji na temat tej konwencji jest Scandi Boho – połączenie funkcjonalności, wygody oraz palety barw stylu skandynawskiego z różnorodnością dodatków, materiałów i wzorów stylu boho. W praktyce to nic innego, jak skandynawska „baza” z akcesoriami (poduchy, dywany, narzuty itp.) i elementami dekoracyjnymi w stylu orientalnym lub retro. Dodatki mogą pozostać w stonowanej kolorystyce, ale ja postawiłabym na jeden wyrazisty kolor, który doda pomieszczeniom charakteru. Jest to idealny wybór dla osób, dla których styl boho w klasycznym wydaniu jest zbyt ekstrawagancki.
wszystkie zdj. Pinterest
Jak sami widzicie, tu każdy znajdzie coś dla siebie. I miłośnik absolutnego minimalizmu w jasnej kolorystyce, i zwolennik ciemniejszego wnętrza z charakterem. Zarówno romantyczka rozkochana w pudrowym różu, jak również indywidualistka z artystyczną duszą. W tej konwencji dla każdego znajdziemy coś stylowego!
#stylskandynawski #stylewewnętrzach #projektowaniewnętrz #skandynawski #style #scandichic #scandiboho #darknordic
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
Styl Nowojorski
Styl Boho
Styl Hampton