styLOVE
Styl Shabby Chic
Anna Molin
24 listopada 2020
STYL SHABBY CHIC – WNĘTRZE Z DUSZĄ I HISTORIĄ
Jest taki styl, który idealnie łączy elementy rustykalne, vintage i retro, a połączenie to przedstawia w klasycznej odsłonie z nutą nonszalanckiej elegancji. Jaki? To shabby chic! Jego nazwa pochodzi z języka angielskiego, gdzie shabby oznacza sfatygowany, obdrapany, wytarty, a chic to oczywiście szykowny i elegancki. Angielskie pochodzenie nazwy to nie przypadek – styl ten narodził się w Wielkiej Brytanii, a inspiracją do jego powstania stały się brytyjskie posiadłości z przełomu XIX i XX wieku. Wnętrza w tej stylistyce wyglądają tak, jakby czas zatrzymał się w nich dziesiątki lat temu. Pełne są starych (lub stylizowanych) mebli, koniecznie bielonych oraz dodatków i tekstyliów w stylu rustykalnym i retro (obrusy, serwetki, ceramika). Pozorny „nieporządek” tu panujący jest mylny. Gdy przyjrzymy się z uwagą, zobaczymy, że żaden element nie znalazł się tu przez przypadek! Mam nadzieję, że tym wstępem zachęciłam Was na tyle, że z chęcią przeczytacie resztę artykułu, by dowiedzieć się, jak takie wnętrze stworzyć.
POŁĄCZENIE STAREGO Z NOWYM
Jedną z charakterystycznych cech tej konwencji jest połączenie starych (widocznie nadgryzionych zębem czasu) mebli z nowymi elementami i przedmiotami. Co ważne, nowymi, ale nie nowoczesnymi – tu powinniście kierować się klasyczną elegancją. Jak takie połączenie wygląda w praktyce? Stary, drewniany stolik kawowy w towarzystwie nowego wypoczynku/foteli lub stara, bielona szafka nocna, a na niej nowa lampa. W kuchni lub jadalni może to być zestawienie starego drewnianego stołu z klasycznymi krzesłami lub wyeksponowany w widocznym miejscu rustykalny mebel – kredens lub komoda. Co powinno być stare, a co nowe? Tu nie ma uniwersalnej zasady. Wszystko zależy od tego, jakie meblowe „perełki” są w Waszym posiadaniu – to one będą grać pierwsze skrzypce i to do nich dobieramy nowe, klasyczne elementy wyposażenia. A gdzie szukać takich mebli? Na targach staroci, w Internecie, w sklepie z antykami oraz… u babci na strychu. Z doświadczenia wiem, że strychy i piwnice to prawdziwe kopalnie meblowych skarbów 😉
NIECH KRÓLUJE NAM BIEL!
Skoro już wiecie, jak łączyć „nowe” ze „starym”, to teraz opowiem Wam, jak to „stare” powinno wyglądać J. W stylu shabby chic królują drewniane, bielone meble – najlepiej, gdy są autentyczne z widocznymi przetarciami, przecierkami i odpryskami. Jeśli nie macie takich mebli w posiadaniu, nie pozostaje Wam nic innego, jak „wystylizować” zwykłe drewniane elementy wyposażenia. Bez problemu wykona to dla Was każdy dobry zakład renowacji mebli, ale ja zachęcam Was do samodzielnej pracy – to naprawdę nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wszystko, czego potrzebujecie to papier ścierny o granulacji P24-P400 (w zależności od drewna) oraz farb do renowacji mebli, najlepiej dwóch: jednej białej oraz jednej w kolorze złamanej bieli (np. przełamanej szarością, zielenią lub błękitem). Najpierw należy zetrzeć lakier (lub wierzchnią warstwę drewna), następnie pomalować mebel na biało, a po wyschnięciu – „niedbale” nałożyć drugą farbę. I gotowe! W Internecie znajdziecie mnóstwo tutoriali ze szczegółowymi instrukcjami, jak nadać starym meblom niepowtarzalny charakter shabby chic.
STYL SHABBY CHIC – WNĘTRZE Z DUSZĄ I HISTORIĄ
DODATKI SHABBY CHIC – KWINTESENCJA KOBIECOŚCI
Wnętrza shabby chic dalekie są od skandynawskiego minimalizmu – to wyjątkowe królestwa prawdziwych romantyczek, pełne kobiecych koronek i haftów, zwiewnych firan i przytulnych tekstyliów. Na ścianach zobaczymy lustra i zdjęci w postarzanych ramach oraz stare zegary, w kredensach porcelanowe zastawy i naczynia, a na stolikach i półkach świeczniki, ceramiczne wazony, figurki aniołków oraz lampy z abażurami. To właśnie dzięki dodatkom możemy także wprowadzić do tej konwencji odrobinę koloru. Chciałabym jednak zaznaczyć, że mówimy tu o ultrajasnej palecie pastelowych barw, takich jak pudrowy róż, subtelny błękit, delikatna zieleń oraz odcienie beżu i piasku. Można sięgnąć również po subtelne kwiatowe wzory (szczególnie na poduszkach dekoracyjnych i pościelach), a wiosną i latem w ceramicznych wazonach muszą znaleźć się świeże kwiaty i… voilà – wnętrze gotowe!
wszystkie zdj. Pinterest
Wnętrza shabby chic to prawdziwe królestwo kobiecości, którego Panowie z pewnością dobrowolnie nie wybiorą 😉 Podstępem też może być ciężko, dlatego zachęcam wszystkie singielki, którym ta konwencja przypadła do gustu, do urządzenia takiego wnętrza zanim w Waszym życiu pojawią się „Ci jedyni”. To właśnie teraz może być ta jedyna szansa na romantyczną sypialnię z drewnianym, bielonym łóżkiem i pościelą w drobne polne kwiaty 😉
#stylashabbychic #stylewewnętrzach #projektowaniewnętrz #shabbychic #style
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
Styl Nowojorski
Styl Boho
Styl Hampton