styLOVE
Styl paryski
Anna Molin
23 lutego 2021
Jako jeden z niewielu styli jest dość trudny do zdefiniowania – potrafi uwodzić zarówno luksusem, jak i zachwycać prostotą, czasem bywa wysublimowany i elegancki, innym razem niezobowiązujący i nonszalancki. Pojawia się w wydaniach zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Jednym słowem, stylu paryskiego nie da się zamknąć w żadne dobrze nam znane ramy. Pytanie, jak w takim razie urządzić wnętrze w takiej konwencji, skoro ciężko sfomułować konkretne zasady? Jest na to sposób. Zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i w tych tradycyjnych, w luksusowych, jak i w tych bardziej oszczędnych zawsze powtarzają się konkretne „elementy”, które wszystkim obliczom stylu paryskiego nadają ten sam unikalny charakter. Dlatego dziś nie będę pisać o meblach, tkaninach czy materiałach – omówię 4 charakterystyczne cechy wnętrz paryskich, które gwarantują odwzorowanie francuskiej atmosfery, bez względu na to, na jakie meble czy dodatki zdecydujecie się postawić.
JODEŁKA FRANCUSKA
Elegancja i niepowtarzalny charakter to dwie cechy, dzięki którym podłoga ułożona w jodełkę francuską nigdy nie wyjdzie z mody. Dzięki deskom przyciętym pod kątem 45 stopni, podłoga tworzy kompozycję kształtem przypominającą groty strzał. Z jednej strony wyrazista, z drugiej niezwykle lekka i nieprzytłaczająca – taka podłoga stanowi idealne tło dla eleganckiego paryskiego wnętrza. Czy w takim wnętrzu można postawić na tradycyjne deski ułożone równolegle? Oczywiście, że tak – pytanie tylko po co 😉 ? Francuska jodełka to kwintesencja paryskiego stylu i jeden z jego elementów charakterystycznych, dlatego według mnie wnętrze w tej konwencji nie może się bez niej obejść. Jednocześnie, jest to moja ulubiona kompozycja „podłogowa”, w której zakochałam się od pierwszego wejrzenia, gdy zobaczyłam ją na żywo w stylowej warszawskiej kamienicy i… ta miłość trwa po dziś dzień!
DRZWI DWUSKRZYDŁOWE
Kto miał przyjemność zobaczyć takie drzwi na własne oczy, ten wie, jak olbrzymie wrażenie robią we wnętrzach! Względy estetyczne to jednak nie wszystko, co drzwi dwuskrzydłowe mają do zaoferowania. Zamknięte zapewniają niezbędną intymność, otwarte powiększają przestrzeń, sprawiając wrażenie, że całe mieszkanie zostało zaaranżowane na otwartym planie. Mogą być zarówno przeszklone, jak i zabudowane, a wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami zależy głównie od Waszych upodobań. Skrzydła przeszklone nie zawsze zapewniają całkowitą intymność, ale nawet zamknięte nie blokują przepływu światła i nie „zamykają” przestrzeni. Skrzydła zabudowane np. między kuchnią, a salonem pozwalają na bieżąco decydować, czy gotujemy razem z naszymi gośćmi, którzy siedzą w salonie/jadalni, czy gotujemy dla nich w kuchennym zaciszu, skrzętnie ukrywając cały bałagan.
STYL PARYSKI - WYSUBLIMOWANA ELEGANCJA
SZTUKATERIA
Sztukateria pojawia się na prawie wszystkich zdjęcia z paryskich aranżacji. Mieszkanie w tej konwencji bez ozdobnej sztukaterii to jak kawa bez mleka (oczywiście dla miłośników latte), beza bez kremu czy gofry bez owoców. W nowoczesnych aranżacjach sztukateria tworzy bardzo proste, często symetryczne kompozycje, w aranżacjach tradycyjnych pojawiają się bogate zdobienie nie tylko na ścianach i nad drzwiami, ale także na suficie wokół żyrandoli. Przed zaplanowaniem kompozycji ze sztukaterii warto przemyśleć inne elementy, które znajdą się na ścianach m.in. obrazy, lustra czy oświetlenie, by wszystko razem stworzyło spójną całość. Łatwiej stworzyć kompozycje sztukateryjne wokół innych elementów dekoracyjnych, niż „wciskać” obrazy w już istniejąc aranżacje.
PRZESTRZEŃ
Urządzając mieszkanie w tej konwencji trzeba postawić na maksymalne „otworzenie” przestrzeni. Liczbę ścian działowych ograniczamy do minimum, stawiamy na drzwi dwuskrzydłowe i na przeszklenia, ściany malujemy na jasne, neutralne kolory, do okien wybieramy jasne, lekkie tkaniny, a także zacieramy granicę między pomieszczeniami, stawiając na jeden rodzaj podłogi. Efekt przestronności można również osiągnąć poprzez dość oszczędne zastosowanie mebli. Styl paryski to nie jest skandynawski minimalizm, ale umiar trzeba zachować, by nie przytłoczyć pomieszczeń zbyt dużą liczbą elementów. Zamiast na ilość, tu stawiamy na jakość, ale w zamian styl paryski zostawia dość dużą dowolność w kwestii formy, kolorów i zdobień mebli oraz dodatków – tu możecie poszaleć 😉 I takie kompromisy to ja lubię!
wszystkie zdj. Pinterest
Jak z pewnością zauważyliście, prawie wszystkie użyte przeze mnie inspiracje pochodzą z przestronnych i wysokich kamienic. Wcale nie oznacza to, że tej konwencji nie można odwzorować w standardowym mieszkaniu w bloku. Dla mnie nie ma rzeczy niemożliwych. Jeżeli tylko chcecie, mogę sprawić, że z każdym otwarciem drzwi do swojego mieszkania będziecie przenosić się do magicznego Paryża 🙂
#stylparyski #stylewewnetrzach #stylfrancuski #paryski #francuski
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
Styl Nowojorski
Styl Boho
Styl Hampton