styLOVE
Styl Modern Glam
Anna Molin
6 październik 2020
STYL MODERN GLAM - WYRAFINOWANA ELEGANCJA
A gdyby tak połączyć klasyczną elegancję i nowoczesny design? Gdyby zestawić luksusowe tkaniny z meblami w połysku? Gdyby ściany ozdobić klasyczną sztukaterią, a sufity oryginalnym oświetleniem? A gdyby tak to wszystko zrobić w jednym wnętrzu? Jesteście na tak, czy pojawił się moment zawahania? Ja jestem na tak. Zdecydowanie! Gdy to zrobimy, otrzymamy ultranowoczesny styl modern glam – synonim luksusu i elegancji w najlepszym guście. Najlepszym, czyli takim, który nie przytłacza i nie narzuca się w swojej formie. Takim, któremu daleko do kiczu i blichtru. Takim, który przy pierwszym wrażeniu zapiera dech w piersiach, a potem oferuje relaks w stylu luksusowych apartamentów Hollywood!
BLASK – OD TEGO ZACZYNAMY
Jedną z cech najbardziej charakterystycznych dla wnętrza urządzonego w stylu modern glam jest blask – wszechobecny, ale nie porażający 😉 Znajdziemy go nie tylko w oczywistych elementach dekoracyjnych, takich jak wazony, patery, ramy, ale również w meblach, płytkach i blatach, a także w materiałach i tkaninach (np. atłas). Efekt blasku zapewniają również lustra, których w tej konwencji nie brakuje oraz szkło, z którego wykonane są stoliki nocne czy kawowe, a także oświetlenie. Dzięki meblom wykonanym na wysoki połysk styl modern glam można z łatwością przenieść do kuchni – wystarczy połączyć je z kamiennym blatem, najlepiej marmurowym lub z płytkami również w połysku. W tej konwencji kuchnia jest na tyle elegancka, że świetnie sprawdza się otwarcie jej na salon i jadalnię. Dzięki temu zyskujemy także otwartą przestrzeń, która zwiększa poczucie przestronności, a tym samym luksusu.
POSTAW NA KONTRAST
W stylu modern glam znajdziemy sporo kontrastów i nie mam tu na myśli wyłącznie kolorystycznych, choć te dostrzec najłatwiej. Złoto, srebro, biel, czerń, pastele, zdecydowane odcienie zieleni i granatu występują tu w najróżniejszych konfiguracjach. Gdy bliżej przyjrzymy się wnętrzu dostrzeżemy również kontrasty w fakturach i materiałach – kuchnia wykończona na wysoki połysk, marmurowy blat na wyspie, a przy nim hokery z pluszem lub zamszem. To dalej nie wszystko – w salonie modern glam nikogo nie zdziwi ultranowoczesny wypoczynek, a nad nim kryształowy żyrandol lub sztuka nowoczesna pomiędzy ścienną sztukaterią. Pytanie, co zrobić, by nie przesadzić? Przecież nikt nie chce efektu przytłaczającego miszmaszu. Ja postawiłabym na kontrast w jednym wymiarze, np. kolorystyczny: zestawiając złoto z czernią. Jeżeli natomiast spodobała Wam się idea zestawienia barokowego oświetlenia z nowoczesnym wypoczynkiem, zrezygnujcie z mocnego kontrastu kolorystycznego – neutralne odcienie zbudują piękne tło dla tego niecodziennego połączenia.
ZŁOTO, ZŁOTO I JESZCZE RAZ ZŁOTO!
Choć w stylu modern glam zobaczymy dodatki także w kolorze srebra, to moim zdaniem na uwagę zasługuje tu przede wszystkim kolor złoty. Nie tylko dlatego, że budzi on jednoznaczne skojarzenia z luksusem i elegancją. Złoto uszlachetnia kolory, które kocha styl glam: odcienie beżu, szarości oraz pudrowy róż, a także wydobywa głębię bardziej wyrazistych odcieni granatu/niebieskiego czy butelkowej zieleni. W tej konwencji złoto może pojawić się wszędzie: od ram obrazów i luster, po wykończenia stołów i stolików czy uchwytów w kuchni – tu jedynym ograniczeniem będzie Wasza wyobraźnia. Co ważne, złota nie można się bać – jeżeli decydujecie się na ten kolor, to trzeba pozostać w tym wyborze konsekwentnym i postawić również na klamki, uchwyty czy baterie łazienkowe w tym samym kolorze. Raczej odradzam łączenie złota i srebra, za to złote dodatki pięknie komponują się ze szkłem, drewnem oraz metalem.
STYL MODERN GLAM - WYRAFINOWANA ELEGANCJA
RÓWNOWAGA KLUCZEM DO SUKCESU
Od stylu modern glam w najlepszym wydaniu do wnętrza budzącego skojarzenia z mało estetycznym przepychem dzieli nas tylko kilka kroków, dlatego urządzając taką przestrzeń, trzeba być ostrożnym i postawić na… równowagę. Jeżeli podobają Wam się wyraziste dodatki, bogate zdobienia i ścienne ornamenty, to wybierając meble, postawcie na minimalizm. I odwrotnie – stylizowane, oryginalne meble będą się świetnie prezentować w zestawieniu z subtelnymi dodatkami i klasycznym oświetleniem. Bez względu na to, w którą stronę pójdziecie, idealnym tłem dla mebli i dodatków w stylu modern glam będą jasne kolory na ścianach i neutralne podłogi. Jeżeli marzy Wam się odrobinę ciemniejsze wnętrze, np. w odcieniach granatu czy butelkowej zieleni, to postawcie na maksymalnie 2-3 wyraziste elementy w wyposażeniu lub dodatkach, by nie przytłoczyć wnętrza. A skoro jesteśmy już przy odcieniach granatu, to jego połączenie z kolorem złotym, uważam za jedno z najbardziej trafionych – i to nie tylko w stylu modern glam 😉
wszystkie zdj. Pinterest
Na koniec pytanie, od którego często zaczynam – dla kogo styl modern glam będzie strzałem w dziesiątkę? Odpowiedź jest bardzo prosta – jest to styl wyłącznie dla odważnych! Tak jak nie można być trochę w ciąży, tak nie można mieć wnętrza trochę w stylu modern glam. To znaczy, można… zawsze można, ale czy warto? Pojedyncze elementy wyrwane z konwencji bez oprawy glamour stracą wyrazistość i charakter, a przecież nie o to tu chodzi. Dlatego wybierając ten styl wnętrzarski, trzeba iść na całość. Ja z największą przyjemnością zaprojektuję takie wnętrze, tylko komu? Kto ma ochotę ze mną zaszaleć? Oczywiście projektowo 😉 !
#stylmodernglam #stylewewnętrzach #projektowaniewnętrz #modernglam #style #stylglamour
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
Styl Nowojorski
Styl Boho
Styl Hampton