styLOVE
Soft Loft
Anna Molin
9 czerwca 2021
Czy jest tu ktoś, kto marzy o loftowym wnętrzu, w którym królują industrialne elementy wyposażenia? A może komuś po nocach śnią się przeszklone ściany lub drzwi w stalowych, czarnych ramach? Albo ściana z prawdziwej cegły lub z betonem architektonicznym? Założę się, że jest nas tu sporo…. tak, tak, loft skradł i moje serce! Pytanie, ilu z nas może pozwolić sobie na mieszkanie w autentycznym post-industrialnym budynku? Ja znam tylko kilku takich szczęśliwców. Czy to znaczy, że cała reszta powinna porzucić marzenia o takim wnętrzu? Wcale nie! Z łatwością można pogodzić nawet niewielkie mieszkanie w bloku z marzeniami o loftcie. Zastanawiacie się, jak? Odpowiedź jest bardzo prosta – tym rozwiązaniem jest soft loft, czyli wnętrze inspirowane loftem, ale urządzone na tradycyjnej przestrzeni w bloku, w kamienicy lub w domu. Brzmi ciekawie? Zapewniam Was, że ciekawie będzie 🙂 Zaczynam!
RÓWNOWAGA NIE MUSI BYĆ NUDNA
Pierwszą zasadą stylu soft loft jest zachowanie równowagi między wyrazistymi loftowymi akcentami, a jasną paletą kolorystyczną mebli i/lub dodatków oraz ścian tak, by wnętrze dalej było oryginalne, ale jednocześnie jaśniejsze i bardziej przytulne niż autentyczny loft. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Na tle ściany z czerwoną cegłą stawiamy tapicerowany wypoczynek/łóżko sypialniane w kolorze beżu lub jasnej, ciepłej szarości, a na nim kładziemy miękkie tekstylia. Oryginalny industrialny stolik kawowy/stolik nocy stawimy na dywanie, który rzadko pojawia się na loftowych podłogach, jednak tu idealnie równoważny surowy charakter mebli. Wyrazisty element dekoracyjny wieszamy na białej ścianie, która z jednej strony stanowi dla niego idealne tło, podkreślając jego formę i kolor, a z drugiej rozjaśnia wnętrze. Idealnym uzupełnieniem takiego wnętrza będą również rośliny – ja postawiłabym na 1-2 większe okazy wyeksponowane na loftowym stojaku na kwiaty lub postawione na ziemi w industrialnej donicy. Trzymając się tych zasad urządzamy przestrzeń dzienną oraz sypialnie. Oryginalnie, prosto, jasno i …. loftowo.
KUCHNIA SOFT LOFT
Już wiecie, jakimi zasadami kierować się urządzając salon w stylu soft loft, teraz czas na kuchnię. W tej konwencji oczywiście sprawdzi się ciemny kolor, np. grafit czy nawet czerń, ale pod jednym warunkiem – ciemny kolor musi zostać zbalansowany bielą lub jasną szarością na ścianach sąsiadujących z kuchnią. Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie pokazała Wam czegoś nowego 🙂 Czy przypuszczaliście, że w stylu nawiązującym do loftu mogą sprawdzić się białe meble? Choć słowo „sprawdzić” chyba nie do końca tu pasuje, bo białe meble w kuchni soft loft będą wyglądać rewelacyjnie – jasno, świeżo, a jednocześnie z charakterem. Za wspomniany „charakter” odpowiedzialne są dodatki – powinny stylem nawiązywać do autentycznego loftu, np. czerwona cegła pomiędzy szafkami (można łatwo zabezpieczyć ją szkłem hartowanym), industrialne oświetlenie, wyspa z loftowymi hokerami, metalowy kwietnik/półka wisząca czy elementy z przeszkleniami w metalowych ramach. Taka kuchnia świetnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach lub w aneksach bez okien, w których ciemny kolor mógłby optycznie zmniejszyć i tak małą przestrzeń.
SOFT LOFT - WNĘTRZA Z CHARAKTEREM INSPIROWANE AUTENTYCZNYM LOFTEM
ŁAZIENKA SOFT LOFT
Ostatnio kilka razy spotkałam się z sytuacją, gdzie całe mieszkanie zostało wykończone w konkretnym bardzo wyrazistym stylu – całe oprócz łazienki, która pozostała bardzo neutralna. Nie można powiedzieć, że nie pasowała do wnętrza, ale zdecydowanie brakowało jej charakteru. Dlatego dziś postanowiłam zachęcić Was do tego, by nie traktować łazienek i toalet po macoszemu. Łazienka to nie tylko miejsce na poranny prysznic i wieczorny demakijaż, ale także miejsce relaksu po ciężkim dniu, czasem domowy salonik SPA czy salon kosmetyczny, dlatego warto włożyć serce w jej wykończenie. W stylu soft loft nie będzie to trudne. W wyborze kolorystyki zostawiam Wam wolną rękę – możecie wybrać zarówno biel, jak również szarość lub nawet czerń. Cała zabawa tkwi w doborze dodatków i elementów wykończenia – postawcie na płytki imitujące beton, na drewno, na metalowe elementy wykończeniowe oraz oświetlenie i lustro w loftowym stylu. Jeżeli Wasz budżet na to pozwala możecie pokusić się o loftową umywalkę lub wannę. Zaręczam Wam, że z takiej łazienki nie będzie się chciało wychodzić!
wszystkie zdj. Pinterest
A teraz niech mi ktoś powie, że styl loftowy można osiągnąć tylko w postindustrialnym budynku lub starej kamienicy, że inne rozwiązania to tylko półśrodki, które z oryginałem nie mają za wiele wspólnego. Mam nadzieję, że udowodniłam Wam, że tak nie jest, a styl soft lof może być tak samo interesujący, jak jego starszy brat 😉
#stylsoftloft #stylewewnetrzach #softloft
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
Styl Nowojorski
Styl Boho
Styl Hampton