JAK KORZYSTNIE SPRZEDAĆ NIERUCHOMOŚĆ?
Korzystnie, czyli jak? Oczywiście w jak najkrótszym czasie za jak najlepszą cenę. Niestety, biorąc pod uwagę liczne oferty na rynku nieruchomości oraz panujący niepokój, który wymusza ostrożność inwestorów, coraz trudniej sprzedać nieruchomość zarówno szybko, jak i za pożądaną cenę. Kilka zdjęć wrzuconych na media społecznościowe czy na losowo wybrany portal z nieruchomościami, to zdecydowanie za mało, by znaleźć potencjalnych klientów. Sprzedaż mieszkania porównałabym do podróży do Stanów Zjednoczonych – rzadko kto wsiada do samolotu bez planu, myśląc „jakoś to będzie”. Podróż zazwyczaj poprzedzają tygodniowe przygotowania, planowanie trasy, rezerwacja noclegów czy sprawdzanie cen. Tak samo jest ze skuteczną sprzedażą nieruchomości – żeby zakończyła się sukcesem, musi być przemyślana. Dlatego przygotowałam dla Was kilka przydatnych wskazówek, co zrobić, by jak najszybciej sfinalizować transakcję.
1. OPRACOWANIE PLANU SPRZEDAŻY
Im bardziej szczegółowy, tym lepiej! Powinien obejmować wszystkie aspekty procesu sprzedaży – od przygotowania mieszkania, skompletowania dokumentów, ustalenia ceny, poprzez stworzenie oferty, wybranie portalu (lub nawet kilku, by zwiększyć zasięg) do promocji lub biura nieruchomości, ustalenie zakresu negocjacji ceny, skończywszy na prezentowaniu nieruchomości potencjalnym inwestorom. Opracowanie takiego plany pozwoli Wam uniknąć przykrych niespodzianek, które w najlepszym przypadku mogą opóźnić sprzedaż, w najgorszym – czasowo ją uniemożliwić. Nie mówiąc już o zaoszczędzonych nerwach J Jeżeli nie czujecie się na siłach, by taki plan opracować, lub po prostu nie macie na to czasu, warto rozważyć wynajęcie pośrednika nieruchomości, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu sprawnie przeprowadzić Was przez cały proces. Warto wiedzieć, że w większości uczciwie działających agencji do momentu sprzedaży nieruchomości nie ponosicie żadnych kosztów związanych ze współpracą, dlatego nie ma się czego obawiać.
2. PRZYGOTOWANIE NIERUCHOMOŚCI
Zarówno pod względem estetycznym, jak i formalnym. Dokładne posprzątanie mieszkania to minimum, ale warto rozważyć także odświeżenie ścian (to naprawdę niewielki koszt) oraz wyniesienie zbędnych elementów wyposażenia oraz dekoracji. Nie wszyscy mają rozwiniętą wyobraźnię na tyle, by w zagraconym wnętrzu dostrzec potencjał – co innego w czystym, przestronnym mieszkaniu, w który od razu widać wolną do zagospodarowania przestrzeń. Drugim krokiem będzie skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Trzeba przygotować się na zdecydowanego inwestora, który w szybkim czasie będzie chciał sfinalizować transakcję. Brak gotowych dokumentów może go odstraszyć, sprawiając wrażenie, że macie coś do ukrycia. W innym przypadku, czekając na dokumenty, może on dalej rozglądać się na rynku – wiadomo czym to grozi ;). Mówiąc o dokumentach, mam na myśli:
- akt notarialny lub inny dokument, który potwierdzi prawo do sprzedawanej nieruchomości (np. potwierdzenie prawa do nabycia spadku), a także numer księgi wieczystej lub jej wypis
- zaświadczenie potwierdzające brak w nieruchomości zameldowanych osób
- zaświadczenie potwierdzające brak zaległości w opłatach administracyjnych
- potwierdzenia opłacenia rachunków za media oraz podatku od nieruchomości
- potwierdzenia przekształcenia użytkowania wieczystego gruntu (jeżeli takowe istnieje)
SPRZEDAJ SWOJĄ NIERUCHOMOŚĆ KORZYSTNIE!
3. POPRAWNA WYCENA NIERUCHOMOŚCI
To niestety jedna z najtrudniejszych rzeczy do wykonania. Zbyt niska pomoże Wam sprzedać nieruchomość w krótkim czasie, ale stracicie część potencjalnego zysku. Zbyt wysoka może znacząco zawęzić grono potencjalnych inwestorów, wydłużając proces sprzedaży oraz… pomoże szybciej sprzedać podobne nieruchomości w okolicy. Zaskoczeni? Zawyżona cena, uatrakcyjni podobne nieruchomości w okolicy, które zostały wycenione poprawnie. Wyceniając nieruchomość trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników – główne z nich to: lokalizacja nieruchomości, jej stan techniczny, obecna sytuacja na rynku: popyt i podaż, a także potencjał danej nieruchomości. Tu także niezwykle pomocny okaże się pośrednik, który na bieżąco obserwuje sytuację na rynku nieruchomości i nie będzie „strzelał” w ciemno. Pomoże Wam także w ustaleniu rozsądnych widełek negocjacyjnych. Poprawne wycenienie nieruchomości pomoże Wam uniknąć błędu wynikającego ze zbyt gwałtownych jej zmian. Inwestorzy przed zakupem często przez jakiś czas obserwują oferty na rynku. Gdy zobaczą po kilku dniach obniżkę w cenie (do czego zbyt pochopnie może Was skłonić np. brak oczekiwanego odzewu) mogą czekać na kolejną obniżkę lub bardziej zdecydowanie negocjować cenę. W sytuacji dużego zainteresowania, możecie nie oprzeć się pokusie, by ją podnieść, co z pewnością odstraszy klientów, dla których normalnie byłaby ona do zaakceptowania, jednak pod jednym warunkiem – wyłącznie, gdy byłaby taka od samego początku.
4. WŁAŚCIWA PROMOCJA OFERTY
Wszystko gotowe, więc czas przystąpić do działania. Sprzedając nieruchomość samodzielnie większość osób umieszcza ofertę wraz ze zdjęciami na portalach społecznościowych oraz na darmowych portalach z nieruchomościami – niestety nie zawsze gwarantują one sukces. Trzeba pamiętać, że darmowe portale oferują darmowe umieszczenie oferty, ale już szukający musi opłacić „abonament”, by otrzymać kontakt do sprzedającego. A Facebook? Pytanie, kto szukając mieszkania zaczyna od Facebooka? Oczywiście jest szansa, że w znajomych znajdzie się ktoś, kto akurat byłby zainteresowany, ale na tyle niewielka, że ofertę w takim miejscu można traktować wyłącznie jako dodatkowe działanie. Najlepiej znaleźć dobrego pośrednika, który wie, jak i gdzie ją promować, czy to poprzez Internet, banery czy swoje kontakty. Pośrednik posiada sieć kontaktów i bazę potencjalnych inwestorów oraz współpracuje z innymi pośrednikami, nawet z innych biur nieruchomości. Wie także, jakie serwisy (zarówno lokalne, jak i o zasięgu krajowym) cieszą się największą popularnością, ma także możliwość zorganizowania „dni otwartych”. Pośrednik wie, że nieruchomość musi być prezentowana w odpowiedni sposób zgodnie z jej potencjałem. Nie wystarczą zdjęcia wykonane telefonem. Aby korzystnie sprzedać nieruchomość warto postawić na profesjonalną sesję zdjęciową, stylizację danej nieruchomości (home staging), spacer 3D lub film. A gdy nieruchomość jest przeznaczona do remontu, warto posiadać projekt wnętrza (wizualizację), by pokazać jej potencjał. To wszystko znacząco zwiększa zasięg, a co za tym idzie – wpływa na skrócenie czasu sprzedaży.
Pewnie nie wszyscy wiedzą, że oprócz projektowania wnętrz Waszych marzeń, drugą część mojej działalności stanowi pośrednictwo w sprzedaży i kupnie nieruchomości. Służę doradztwem, a także wsparciem podczas całego procesu sprzedaży. Zapraszam wszystkich tych, którym po głowie chodzi sprzedaż oraz tych, którzy nie mogą sfinalizować transakcji. Razem zastanowimy się, co uniemożliwia sprzedaż i z pewnością szybko otworzymy szampana!
#jakkorzystniesprzedacnieruchomosc #sprzedaznieruchomosci #nieruchomosci #posrednik #posrednikwobrocienieruchomosciami
SPODOBAŁ CI SIĘ NASZ ARTYKUŁ?
Udostępnij go znajomym 🙂
Podobne artykuły:
Loft na wynajem
Jak oszczędzać z architektem wnętrz
Przytulny dom - jak to osiągnąć?